Motor ve EPC ışığı rölantide aşırı titreme ve gaz yememe Yardım!

Konu: Motor ve EPC ışığı rölantide aşırı titreme ve gaz yememe Yardım!  (Okunma sayısı 27409 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Y.Headshot

• Scirocco Gurusu
  • Yer: Ankara
« : 04 Temmuz 2014, 23:22:17 »
Selamlar herkese. Arkadaşın Polo GTI'ında bugün bir problem yaşadık. Araçta yazılım var rölantide hafiften titreme varmış fakat çok takmamış. Bugün benzin aldıktan bikaç km sonra  rölantide titreme artmaya başladı araca biraz yüklendikten sonra EPC ışığı ve motor arıza yandı. Araç şu an gaz yemiyor ve giderken silkeliyor alt devirlerde çok fena vuruntu var stop etmeden eve kadar geldik. Araç hala yürüyor fakat rölantideki titreme inanılmaz artmış durumda resmen araç ileri geri sallanıyor. Kötü benzinden şüphelendik depo temizleyici ve benzin aldık fakat sorun geçmedi. Yarın çekiciyle ustaya götüreceğiz sorun ateşleme bobini gaz kelebeği vs olabilir mi sizce yoksa daha büyük bir sorun riski var mı ?

Megane Coupe RS BodyK... (in use)
BMW F30 320d Sportline SOLD

Çevrimdışı radiodecoder

• Harbour
  • Yer: DiyarıBekir
« Yanıtla #1 : 04 Temmuz 2014, 23:29:06 »
Selamlar herkese. Arkadaşın Polo GTI'ında bugün bir problem yaşadık. Araçta yazılım var rölantide hafiften titreme varmış fakat çok takmamış. Bugün benzin aldıktan bikaç km sonra  rölantide titreme artmaya başladı araca biraz yüklendikten sonra EPC ışığı ve motor arıza yandı. Araç şu an gaz yemiyor ve giderken silkeliyor alt devirlerde çok fena vuruntu var stop etmeden eve kadar geldik. Araç hala yürüyor fakat rölantideki titreme inanılmaz artmış durumda resmen araç ileri geri sallanıyor. Kötü benzinden şüphelendik depo temizleyici ve benzin aldık fakat sorun geçmedi. Yarın çekiciyle ustaya götüreceğiz sorun ateşleme bobini gaz kelebeği vs olabilir mi sizce yoksa daha büyük bir sorun riski var mı ?

Diagnostik cihaz bağlayıp hata kodlarını okumadan yorum yapmak mantıksız ama, anlattığınız arıza belirtileri Boğaz Kelebeği arızasını çağrıştırıyor.
2006 iNFiNiTi FX35 290Hp  -  Fiat Stilo 2004 1.6 100Hp -  VW Passat 2001  B5.5 / 1.9TDI 130Hp

Çevrimdışı kuRSAd

• RSA
  • Int.Transfer
« Yanıtla #2 : 05 Temmuz 2014, 00:27:33 »
Bobin olma ihtimali yuksek ancak test cihazina baglamadan kesin bir sey soylemek zor.Titreme artiysa silindiri kapatiyordur..

Çevrimdışı Ömer Şayan

• Scirocco Gurusu
  • Yer: istanbul
  • 34 US 4348 Semper Fidelis
« Yanıtla #3 : 06 Temmuz 2014, 21:02:13 »
bobindir o canını sıkma
Sold
2012 Salsa Red 160hp manuel-HR yay-Varex Exhaust-Custom Spacer-BMC Air Filter-18''Interlagos-r stil boyama-Difüzör-HKS Turbo Timer-Defi Turbo Gauge

Çevrimdışı uralalanya

• Scirocco Gurusu
« Yanıtla #4 : 06 Temmuz 2014, 22:11:12 »
Banada benzer bisey olmustu buji +bobin degisimi ile halloldu.
Ama bende rolantide sarsmiyordu sadece yuklenince sarsiliyodum
Everyday Im Chapuling

mapped by Dr.ECU - Downpipe - Simota CAI - KW springs - Bixenon + R Led - HR Spacer - VW Bodykit

2009 C180
2011 Range Rover Sport
2011 rocco
2012 Mini Countryman S
2012 BMW Z4

Çevrimdışı Y.Headshot

• Scirocco Gurusu
« Yanıtla #5 : 31 Temmuz 2014, 22:30:16 »
Uzun süredir ilgilenemedim konuyla sonuçları sizlerle paylaşıyorum. Arkadaşın Polo GTI dediğim gibi normal seyir halinde giderken motor arıza ışığı yaktı ve rölantide inanılmaz bir titreme vardı aracın sallanması dışarıdan bile gözüküyordu. Aracı şaşmaz'da bir vw ustasına götürdük yakıt borusunu usta söktüğünde komple duman geliyordu ve egzostan çiğ şekilde yağ ve mavi duman geliyordu. Araç meğersem 1 nolu pistonu kırmış. Araca çıkma tsi piston takıldı ve komple yeni sekman yapıldı. Filtreler yağlar falan değiştirildi ve komple 3.700 liraya mal oldu. Işıklarda beklerken ufak bir titreme vardı o sorun da komple ortadan kalktı ve çok iyi oldu araç. Garantisi yoktu aracın özel serviste iyi niyet garantisinden faydalanmayı düşündük fakat kullanıcı hatası olma ihtimali vardı ve Almanya ile yazışmak bile en az 3 gün alır dediler sırf motorun parçalanması için bin küsür lira fiyat istiyorlar. Ayrıca servis kayıtlarına aracın motoruna yapılan işlemler kayıt düşülüyor. Adamlarla uzun uzun sohbet ettik bikaç araç daha piston kırıp gelmiş normalde serviste çıkma piston ve sekman atarak bu sorunu çözmek yerine komple motor yeniliyorlar ve bu da çok masraflı oluyor. İyi niyet garantisinde de aracın yaşı ve kilometresine göre belirli bir yüzdesi alınıyor dendi bi çok insanla konuştuk iyi bir ustaya yaptırmak en mantıklısıydı bizce. Bu iletim serviste rektefiye yapılmıyormuş konusuna taşınabilir yardımcı olması açısından tevfik abi... Adamlarla sohbet ettikten sonra dedik ki piston kırmak kolay bir olay değil ya motorun su alması ya da aracı yüksek vitesten küçüğe birden atıp yığdırma yaparak kırarsın piston dedik ki nasıl oldu bu olay adamlar farketmiyor abi bazı tsi motorlarda çok karşılaştık bize 17 bin kilometrede tiguan geldi adam piston kırmış dedi. Tsi motorlar çok hassas arkadaşlar hep dsg şanzuman falan diyoruz da motor da nazik bunlarda yazılımlı arkadaşlar çok abanmasın bence...
« Son Düzenleme: 31 Temmuz 2014, 23:00:34 Gönderen: Y.Headshot »

Çevrimdışı Y.Headshot

• Scirocco Gurusu
« Yanıtla #6 : 31 Temmuz 2014, 23:07:00 »
1. Öncelikle motor parçalanmadan önce silindirden kurtarılabilir mi motor parçalanmadan diye kontrol edildi.
2. Motor parçalandı
3. 1 nolu pistonun kırıldığı fark edildi.
4. Rektefiye ustaları geldi ve rektefiye yapmadan piston ve sekman atarak motor kurtarılabilir mi ona bakıldı
5. İstanbul'dan sekman sipariş edildi ve çıkma piston aynı gün içinde bulundu
6. Motor toplandı yağ, filtre suyu tamam edildi ve ölçümleri yapıldı

Benim bildiğim kadarıyla işlemler bu şekilde oldu arkadaşlar olur da Allah vermesin bir gün biriniz piston kırarsa ustaya gittiğiniz zaman bu evreler sizi bekler. Gittiğim yer tam usta gibi denemez servis gibi çalışan 50 yıllık VW tamir eden bir yer. Toplamda 3.700 lira. Serviste bin lira sırf motor parçalama ücreti ve garantisiz araçta sıkıntı büyük ve dediğim gibi direk motor yenilemeye gidiyolar. Özellikle Polo GTI gibi güçlü araçlarda satarken servis kaydı sıkıntısı yine büyük olur. Biz en ufak nasıl yırtarız lütfen o şekilde yapalım dedim ve sağolsunlar bizimle çok ilgilendiler A 'dan Z'ye....

Çevrimdışı radiodecoder

• Harbour
« Yanıtla #7 : 31 Temmuz 2014, 23:54:00 »
çok büyük para yav. 1 tane piston,üstelik çıkma+ 1 takım conta seti ve rektifiye yok, fiyat bana çok uçuk geldi.  :?  :?
Bu ustalar milletin mıkına tıkıyolar dinleri imanları yok be.  :?  :?
2006 iNFiNiTi FX35 290Hp  -  Fiat Stilo 2004 1.6 100Hp -  VW Passat 2001  B5.5 / 1.9TDI 130Hp

Çevrimdışı Y.Headshot

• Scirocco Gurusu
« Yanıtla #8 : 31 Temmuz 2014, 23:59:26 »
çok büyük para yav. 1 tane piston,üstelik çıkma+ 1 takım conta seti ve rektifiye yok, fiyat bana çok uçuk geldi.  :?  :?
Bu ustalar milletin mıkına tıkıyolar dinleri imanları yok be.  :?  :?

Sırf piston değil abi sekman da atıldı. Motor parçalama hakikaten zahmetli bir iş bunlar yüksek teknoloji motorlar bir de. Rektefiye ortalama 10 bin TL'leri rahat bulur dediler. Biz gittik araştırma yaptık bakalım doğru mu hakikaten diye bikaç yere sorduk ama rektefiye dışarda cidden pahalı TSI için özellikle en az 9-10 kağıt net...
« Son Düzenleme: 01 Ağustos 2014, 00:01:01 Gönderen: Y.Headshot »

Çevrimdışı radiodecoder

• Harbour
« Yanıtla #9 : 01 Ağustos 2014, 00:27:09 »
Tsi komple sıfır sandık motor KDV dahil 11 bin TL. Ayrıca eski motorunuda adamlara verdiğinde fiyat dahada aşağıya düşüyor.

Çevrimdışı Y.Headshot

• Scirocco Gurusu
« Yanıtla #10 : 01 Ağustos 2014, 00:35:14 »
Tsi komple sıfır sandık motor KDV dahil 11 bin TL. Ayrıca eski motorunuda adamlara verdiğinde fiyat dahada aşağıya düşüyor.

Aynen abi bunun bilincindeydik zaten. Servis komple sandık motor getiriyor. Çıkma piston takalım, sekman atalım falan öyle detaylı işlerle uğraşmıyor adamlar. Piston mu kırdın tamam baba komple sandığa gidelim o zaman. Bunun işçilik fiyatı da var. Zaten yazdığım gibi piston kırmalarda servis sandık talebi ister aracı garantiye alıp almayacağı meçhul Almanya ile yazışıyolar kilomotre ve yıl da çok önemli oluyor. Motoru da öncesinden inceleyip parçalayıp da bakıyorlar sırf bunun için bin TL gibi rakam ödüyorsun baktılar araç piston kırmamış sekman yenilemeyecek o zaman geri topluyolar ama o bin TL'yi ya vereceksin ya da indirime giderler motor parçalamada. Biz sandık motor yaptırsaydık iyi niyet garantisi altında belirli bir meblağ talep edeceklerdi büyük ihtimal bu fiyat yine 3.700 TL'yi geçecekti ayriyetten servis değişen tüm parçaları çatır çatır oraya kayıt düşüyor GTI gibi araçta sıkıntı olur...
« Son Düzenleme: 01 Ağustos 2014, 00:42:30 Gönderen: Y.Headshot »

Çevrimdışı Silver Bullet

• Scirocco Gurusu
  • Yer: izmir
  • Esse est percipi
« Yanıtla #11 : 01 Ağustos 2014, 00:50:58 »
En azindan fiyati ogrenseydiniz keşke. Motor acma kapama 400 500 tl birsey piston da okadar tutsa 1000 eder hadi sekman da attin 1500 bilemedim 2000e gelir tek piston. Bana cok ucuk geldi rakam.
Downloading content... Please wait!

Çevrimdışı Y.Headshot

• Scirocco Gurusu
« Yanıtla #12 : 01 Ağustos 2014, 00:59:46 »
En azindan fiyati ogrenseydiniz keşke. Motor acma kapama 400 500 tl birsey piston da okadar tutsa 1000 eder hadi sekman da attin 1500 bilemedim 2000e gelir tek piston. Bana cok ucuk geldi rakam.

Abicim bize de uçuk geldi ama durum bu yani. TSI motoru sen komple sökücen, piston ve sekman atıcan anca bu kadar yani zaten araştırıp da yaptık piston kıran ve sekman attıran bir arkşadaş derse ki kardeş bak ben bu kadara yaptırdım diye o zaman yeminle ikna olurum. Benim bu olayı yaşayan arkadaşım çocukluk arkadaşım ve arabalara o kadar ilgisi yoktur her bişeyle ben ilgilendim amele yanığı oldum sanayi köşelerinde millet ne ara tatile falan gittin diyor mk..  :lol

Çevrimdışı Silver Bullet

• Scirocco Gurusu
  • Yer: izmir
  • Esse est percipi
« Yanıtla #13 : 01 Ağustos 2014, 01:04:15 »
Senin abarttigini dusunmuyorum yagiz yanlis anlama :) ugrastirici bir olay eyvallah, yaptirmadigim icin de birsey diyemiyorum yani, , sadece biraz yuksek geldi bana rakam.
Downloading content... Please wait!

Çevrimdışı Y.Headshot

• Scirocco Gurusu
« Yanıtla #14 : 01 Ağustos 2014, 01:06:49 »
Senin abarttigini dusunmuyorum yagiz yanlis anlama :) ugrastirici bir olay eyvallah, yaptirmadigim icin de birsey diyemiyorum yani, , sadece biraz yuksek geldi bana rakam.

Bize de yüksek geldi abi rakam napalım giren şemsiye açılmaz misali en ucuz neyle yırtarız diye düşündük. İlk gün rektefiye ustası vardı dedi bu motor gidik komple rektefiye yapılır buna dedi yemin ediyorum başımdan aşşağı sırtımdan bir kaynar sular döküldü sonra deli gibi koşturdum sanayi içinde.... O yüzden sohbet amaçlı kem küm yapan ustalara pek inanmayacaksın arkadaş...  :kafaat
« Son Düzenleme: 01 Ağustos 2014, 01:28:50 Gönderen: Y.Headshot »