Konu: Konvoy Disiplini  (Okunma sayısı 5354 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı infectedart

• Int.Transfer
  • Yer: istanbul
  • Kagan Boycay
    • infectedart @ deviantart
« : 23 Ocak 2011, 13:41:54 »
tekrardan Halil arkadasimiza gecmis olsun dileklerimi ileterek konuya baslamak istiyorum.
arabadan cok motor kullanan biri olarak grup halinde cok kalabalik sekilde surusler yaptigimiz oldu, hatta en buyuk grup ve uzun yol surusum 35 motor ile 2006 yili 19 mayis kutlamalari icin istanbul - samsun oldu. buralardan edinmis oldugum tecrubeler cercevesinde burada bazi noktalara deginmek ve grup icersi aktivitelerde bunlari kati bir sekilde uygulamanin gerektigi dusuncesindeyim.
onemli noktalar:
1- buyuk bir grup halinde surus her zaman trafik icersinde sorunlara tatsizliklara cekismelere sebep olmaktadir. ornek vericek olursak: grup icersine giren araclar, saglama yada sollama esnasinda sorunlar, isik gecislerinde kopmalar vs uygulamasi en uygun sistem buyuk grubun daha yola cikis noktasinda boluınmesi olucaktir, 20 arabalik bir grubu 4erli araclar halinde bolup aralarina 5er dakika koyarak yola cikartmak en dogru hareket olucaktir.
2- grup lideri ve artcisi kavrami; ufak parcalara boldugumuz her grubun bir lideri ve birde artcisi olmasi zorunlulugu. tercihen lider ve artci yasca ve tecrubece daha ileri yasta ve sakin kullanim tarzina daha yatkin kisilerden secilmelidir. ayrica grubun yola cikmasi oncesinde liderler tarafindan mutlaka nerede mola verilecegi (mesela bursa gezisi sozonusu olunca bu durum ortaya daha belirgin bir sekilde cikacak, benzin alinacak noktalar vs) konusulup herkesin ayni noktada tekrar bir araya gelmesi saglanmalidir ki buna ek olarak mola yada benzin alinan noktada giris yerinde bir aracin flasorleri yanar sekilde birakilmasi gorsel olarakda konuyu destekliyecektir.
3- grup icersi surus kurallari, sollama kesinlikle grup icersinde yapilmamalidir. herkes lideri takip ederek yola devam eder ve sollama yapilmasi gerekiyorsa (yavas giden arac, yol daralmasi vs) grup liderinin sol sinyali vermesi ile birlikte grup artcisi da sinyal verir ve 2 arac ayni anda sol seride cikar, takiben aradaki deger araclar yerlerini alirlar.
4- sehirler arasi yollarda hiz lider tarafindan trafik  kurallari, hava kosullari ve trafik akis hizina gore ayarlanir ve bu hiza gore uygun takip mesafesi birakilmasi saglanir. gene uzun yollarda goz onune alinmasi gerekli olan onemli husus konvoy hizi uzerinde seyreden diger araclarin emniyetle seyahatlerini saglayabilmeleri icin gerekli disiplinin suruculer tarafindan uygulanmasi ve konvoya araba giremez seklinde bir davranisin sergilenmemesi gerekir, bu stres ve sorundan baska birseye davetiye cikartmaz.
5- yolculuk oncesinde topluca oturulup butun bu konularin uzerinden gecilmesi cok onemlidir, eglence amacli olarak cikilmis bir yolculugun kimsenin huzurnu kaciracak canina malina zarar vericek bir organizasyona donusmesini istemeyiz.

simdilik aklima gelenler bunlar, konu ile ilgili dusunce ve eklerinizi gormekten memnuniyet duyacagim, tesekkurler.
« Son Düzenleme: 23 Ocak 2011, 18:58:11 Gönderen: infectedart »
Dünyanın sorunu, Akıllılar hep kuşku içindeyken aptalların küstahça kendilerinden emin olmalarıdır.
Bertrand Russell

Audi A5 2.0 TFSI Q

Çevrimdışı infectedart

• Int.Transfer
  • Kagan Boycay
« Yanıtla #1 : 23 Ocak 2011, 13:44:26 »
onemli bir not, bireysel surus yapmak isteyen arkadaslar her zaman olucaktir, bu yukarda yazdiklarim emirvaki olarak algilanmasin lutfen, bu sekilde gitmek isteyen arkadaslarin her zaman icin bolunmus gruptan 5 dk once yola cikmis olmasi daha uygun olucaktir, kendilerinede mola yerleri konusunda grup liderlerinden bilgi verilip mola noktalarinda butunluk saglanabilinir.
Dünyanın sorunu, Akıllılar hep kuşku içindeyken aptalların küstahça kendilerinden emin olmalarıdır.
Bertrand Russell

Audi A5 2.0 TFSI Q

Çevrimdışı Özgür Kaya

• Forum Yöneticisi
  • Harbour
  • Yer: Ankara-Adana
  • An humble perfectionist.
« Yanıtla #2 : 23 Ocak 2011, 13:49:39 »
konuyu müsadenizle önemli görerek sabitliyorum.

Aslında birde telsiz kullansak fena olmaz gibi geliyor, liderde ve süpürücüde birer telsiz olsa konvoy daha rahat hareket edebilir.
« Son Düzenleme: 23 Ocak 2011, 13:56:59 Gönderen: Özgür Kaya »
2011 1.4 160 hp. DSG, Rising Blue,
Mirror pack, Interlagos, Cruise Control, Bi-Xenon, Titanium Upholstery, Original R Led DRL. Llumar tints & hud protection film. Led plate ligths.

2012 1.6 Polo TDI DSG Comfortline, deep black pearl.

Çevrimdışı Ünal

• Harbour
  • Yer: İstanbul / Üsküdar
« Yanıtla #3 : 23 Ocak 2011, 14:01:05 »
Kesinlikle bilinmesi gereken kurallar. Ozellikle bireysel hareketin bir sekilde tedbiri alinmali...
Wv Scirocco.

Çevrimdışı serdar

• Harbour
  • Yer: İSTANBUL
  • ESKİ REVO ROCCO'CU
« Yanıtla #4 : 23 Ocak 2011, 14:02:39 »
kaan abinin yazdıkları çok doğru  aslında bursa buluşmasına yola çıkılmadan oturulup konuşulması lazım..

NEW JETTA 2012 COMFORTLİNE
              34 HUR 37

Çevrimdışı aydincondur

• Scirocco Gurusu
  • Yer: istanbul/Ortaköy-Aydın/Germencik
    • ÇONDUR TEKSTİL
« Yanıtla #5 : 23 Ocak 2011, 14:04:04 »
aynen kağan abi cok güzel yazmışsın eline sağlık.
Ağlayan gözlerim tuzu yok dilimde , kanayan şu yaramın adı yok bilimde...

Çevrimdışı ΤενҒіκ Έʀκ

• ADMINISTRATOR
  • Scirocco Gurusu
  • Yer: TEKIRDAG
    • www.sciroccom.com
« Yanıtla #6 : 23 Ocak 2011, 14:41:23 »
kaan tesekkurler hassasiyetin icin, bu konvoy kuralları aklımdaydı ama bır turlu rlim gitmek istemedi nedense, arastırıp senin onerilerinide on planda tutarak onceki konvoy tecrubelrrimizle bırlestırıp sakarya ve tekırdag bulusmalarındaki gibl dısıplınlı ve ılkelı surecegiz. Konu en kısa surede duzenlenecektir. Uyelerin fikir ve goruslerini sıkıntılarını yazmalarını rica ederim...

Çevrimdışı A Y H A N

• Harbour
  • Yer: A D A N A
« Yanıtla #7 : 23 Ocak 2011, 15:26:42 »
konuyu müsadenizle önemli görerek sabitliyorum.

Aslında birde telsiz kullansak fena olmaz gibi geliyor, liderde ve süpürücüde birer telsiz olsa konvoy daha rahat hareket edebilir.
+1
 telsiz kullanmak konvoyu çok rahatlatır...
« Son Düzenleme: 24 Ocak 2011, 09:50:25 Gönderen: A Y H A N »
*2011 1.4 TSI 160 hp *candy white *bixenon *sunroof *interlagos *mirror pack *CC *3,5cm eibach pro kit *home made diffuser :)

Çevrimdışı eos2.0tfsi

• Ordered (Yeni Üye)
« Yanıtla #8 : 23 Ocak 2011, 22:55:20 »
Arkadaşlar bence bu uyarılar biraz daha yaptırıcı olmalı bızım ıcın. Mesela 2ıncı uyarıdan sonra konvoy dısıplınlerıne hala uymayan arkadaşın buluşmalara bır sure katılma ıznı olmayacağı gıbı. Yoksa hepımzın ıcı kıpır kıpır olur ama ozellıkkle konvoy halınde gıderken ve tum arabalarda bu tarzda araçken hızlanmak herkesın kanını kkaynatacagı ıcın uzucu sonuclar dogurablıyor.
Daha once .. bırsıtede pıst etkınlııklerıne katılmıstım. Aşırı yaptırıcı konvoy kuralları vardı ızmır pıstıne 30 araba gıttıgımız oldu. Bır araba bıle 500km boyunca rısklı bır harekette bulunmadı cunku bulunan arkkadaşlar pıste alınmayacaktı. sıteden ıhrac edıcektı gıbı kuralları vardı.
Bence bu kurallar hepımız ıcın ve canımız saglıgımız ıcın hıc kımse uzulmeyı aramızdan bırının başına daha uzucu bırsey gelmesını muhakkak ıstemez. Benım dusuncem kuralların bıraz daha yaptırıcı olan şıkları olması. Dılerım bundan sonra asla böyle uzucu bır olay yaşanmaz. Allah bırdaha hıcbırımıze vermesın. Herkese gecmıs olsun.
Bu buluşmaya gelemedım. Bırdahakıne eoslu  olarak katılıcam ama aranızdayım ınsallah.
Revo stage,Abt body kit,Forge slikon hortumlar, Forge dv,Forge wasgate ,forge blow, apr lıght volant,apr db,  Hıghlıne donanım ve tabiki manuel;)

Çevrimdışı infectedart

• Int.Transfer
  • Kagan Boycay
« Yanıtla #9 : 24 Ocak 2011, 01:44:40 »
Arkadaşlar bence bu uyarılar biraz daha yaptırıcı olmalı bızım ıcın. Mesela 2ıncı uyarıdan sonra konvoy dısıplınlerıne hala uymayan arkadaşın buluşmalara bır sure katılma ıznı olmayacağı gıbı. Yoksa hepımzın ıcı kıpır kıpır olur ama ozellıkkle konvoy halınde gıderken ve tum arabalarda bu tarzda araçken hızlanmak herkesın kanını kkaynatacagı ıcın uzucu sonuclar dogurablıyor.
Daha once .. bırsıtede pıst etkınlııklerıne katılmıstım. Aşırı yaptırıcı konvoy kuralları vardı ızmır pıstıne 30 araba gıttıgımız oldu. Bır araba bıle 500km boyunca rısklı bır harekette bulunmadı cunku bulunan arkkadaşlar pıste alınmayacaktı. sıteden ıhrac edıcektı gıbı kuralları vardı.
Bence bu kurallar hepımız ıcın ve canımız saglıgımız ıcın hıc kımse uzulmeyı aramızdan bırının başına daha uzucu bırsey gelmesını muhakkak ıstemez. Benım dusuncem kuralların bıraz daha yaptırıcı olan şıkları olması. Dılerım bundan sonra asla böyle uzucu bır olay yaşanmaz. Allah bırdaha hıcbırımıze vermesın. Herkese gecmıs olsun.
Bu buluşmaya gelemedım. Bırdahakıne eoslu  olarak katılıcam ama aranızdayım ınsallah.

ben 1 defa izmir sekerpinarda 2 defada istanbul parkda motorla egitime girdim, egitimi verene elemanlar isinin gercekten ehli adamlardi (www.californiasuperbike.com) kesinlikle hicbir sekilde taviz velirmiyor bu tur konularda, en ufak bir kural ihlalinde direk pistin disina aliyorlar (isterseniz ilk turda olsun, 650eur/gun verilem bir egitimde hic kimse kimsenin gozunun yasina bakmiyor) olmasi gerekende bu zaten, gunun sonunda bircok kisinin  cani yanicagina en bastan problem cozuluyor, baslatmis oldugum basliltaki kurallari kesikli cizgiler halinde degil duz cizgi olarak gormek gerekir eger grup surusu yapiliyorsa, herkes kendini torpulemekle yukumludur, gerekiyorsa 10a kadar sayin ama nefsinize hakim olun, zaten 10 dediginizde hiddetiniz gecmis olur, ne yapiyorum ben diye kendinizi bile sorgular duruma gelmis olursunuz.
Bertrand Russell

Audi A5 2.0 TFSI Q

Çevrimdışı infectedart

• Int.Transfer
  • Kagan Boycay
« Yanıtla #10 : 24 Ocak 2011, 01:51:16 »
actigim basliktada dedigim gibi, kimse grup surusune dahil olmakla yukumlu degildir, eger grubun icersinde olmak istemiyor ve kendi surusunuzu yapmak istiyorsaniz kesinlikle buna en bastan kararinizi verip ona gore hareket etmelisiniz, yok eger gruba dahilseniz o zaman grubun kurallarina uymak zorundasiniz, bu bir nevi evlilik gibidir, hem evli olup hemde sagda solda citir gotureyim derseniz isler sarpa sarar, ya evlenirsiniz ya capkinlik yaparsiniz ama her ikisininde tadina bakayim dediginiz noktada gecmis olsun :) hem beraberinizdekiler hemde siz gume giderisniz...

sahsen motorla bir grup surusune haytta katilmam, kimsenin tempsouna uyamiyacagim kadar hizli gitmeyi severim, ama araba sozkonusu olunca tin tin gitmeye bayiliyorum, bu kisinin kendi verecegi karardir ve tartisilacak bir konu degildir, yeter ki bu karar verilsin.
« Son Düzenleme: 24 Ocak 2011, 11:15:59 Gönderen: infectedart »
Bertrand Russell

Audi A5 2.0 TFSI Q

ArTHaS

• Ziyaretçi
« Yanıtla #11 : 24 Ocak 2011, 09:43:37 »
Biz birkaç yıl önce bu yüzden bölünmüş bir forumda takılıyorduk :) 10+ araçla konvoy olmasa bile birlikte dışarı çıkmış olduk ve Caddebostan Sahilyolu'nu geçtikten sonra ortalık karıştı, üstelik araçlarda sitemizin sticker'ları da vardı, biz "bilinçli sürücülük" sloganı falan derken, uygulamada bundan eser kalmadı. Tabi adamlar uyardık ettik, bozulanlar oldu, başka bir oluşuma girdiler, ama peşinden onlar da durumu idrak etmiş olacaklar ki bir süre sonra sitelerinde aynı kararları uygulamaya koymuşlardı :)

Konvoyda illa ki "gaza gelen" kanı deli arkadaşlar oluyor. Bir tanesi gaza geliyor, diğerlerini de azdırabiliyor.

Ayrıca "dur şuna birşey söyleyeceğim" diye arkadan birisi kopup geliyor, normalde sağ şeritte giden konvoy bu sefer orta şeride de taşıyor ve trafiği gereksiz yere engelliyor, etraftan durduk yere tepki çekiyorsunuz.

En çok sinir olduğum olay asker uğurlama konvoyu, düğün konvoyu gibi şeylerdir, çünkü bunlarda kimse adam gibi araba kullanmaz, asker uğurlamalarında da saçma sapan bir şekilde yol kapamaya-yavaşlatmaya çalışırlar, ben de aralarına dalarım, tepki mepki dinlemem, makaslarla veya en sağdan içlerinden geçer giderim. İşim-gücüm var, kimse sebepsiz yere yolumu tıkayamaz. O yüzden, konvoy vs. gibi bir durumda da kimsenin hakkını yememeye, engel olmamaya çalışırım ve böyle olması gerektiğini savunurum. Bu anlamda da yazılanlara sonuna kadar katılıyorum.

Çevrimdışı OZKAN

• Transport
« Yanıtla #12 : 24 Ocak 2011, 17:28:09 »
evet konvoy kurallarına uymak gerekir halil arkadaşımıza ne oldu acaba.
2000 106 GTİ Efsane
2006 206 RC
2009 Scirocco
2011 Polo Gti
2013 Golf 7 Higline
2013 POLO  GTI...

Çevrimdışı Ünal

• Harbour
  • Yer: İstanbul / Üsküdar
« Yanıtla #13 : 24 Ocak 2011, 17:33:37 »
Halile biraz önce konuştum, sağlıkla ilgili zaten bir sorunu yok bildiğiniz gibi, aracı ile ilgilide konuda inşallah çözülecek az bir maddi  zararla. Çözülmeden ben yazmayayım kendi anlatır.

halil arkadaşımıza ne oldu acaba.
« Son Düzenleme: 24 Ocak 2011, 18:02:29 Gönderen: Ünal »
Wv Scirocco.

Çevrimdışı halil ayhan

• Scirocco Gurusu
  • Yer: istanbul/ş.urfa
  • araba almaya satmaya tövbeli genç :)
« Yanıtla #14 : 24 Ocak 2011, 18:00:09 »
ünal abim hiç bi sıkıntı yok hani ben herzaman giremiyorum sizin kadar forma ondan ben senle ne konuştuysam paylaşabilirsin hiç bir problem olmaz benden yana özkan abi bende iyiyim araçla ilgili gelişmeler yarın en geç çarşamba netleşcek onuda paylaşırım bu başlık çok iyi olmuş hani beni allah korudu şansım yaver gitti sıyrık bile almadım almadık ama bu herzaman olmayabilir lütfen ama lütfen konvoyu bozmayalım bozmaya çalışanlara uymayalım gördünüz yapan yaptıgıyla kalıyor ben asla size zarar gelsin istemem inanın sizleri çok seviyorum hiç abim yoktu bakın şimdi kaç tane abim kardeşim var allah ayırmasın sizleri benden tabi benide sizden :)