Konu: E-Bay dan Nasıl Alışveriş Yapacağız !  (Okunma sayısı 6502 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı ΤενҒіκ Έʀκ

• ADMINISTRATOR
  • Scirocco Gurusu
  • Yer: TEKIRDAG
    • www.sciroccom.com
« : 21 Ocak 2011, 03:04:05 »
Arkadaşlar bazı arkadaşlarımız e-bay alışverişi konusunda epey bilgili..
deneyim, yöntem ve püf noktaları ile dikkat edilecek hususlar hakkında bilgilerine başvuralım bakalım   :?

ArTHaS

• Ziyaretçi
« Yanıtla #1 : 21 Ocak 2011, 10:05:33 »
Birkaç defa birşeyler sipariş verip göndertmiştim :) Gerçi ufak tefek şeylerdi, iPod kılıfı, karbon-fiber görünümlü sticker vs. gibi...

Gümrüksüz geçişe izin verilecek fiyata kadar olan şeyleri sorunsuz satın alabiliyorsunuz.

Önemli olan, Gittigidiyor'daki gibi, satıcı hakkındaki kullanıcı yorumları.. Herif sorunsuzsa güzel. Sorunluysa uzak durun, veya sorun olarak bildirilen şeylere bakın, sizin için önemli değilse alışveriş yapın.

Bir diğer önemli konu, satıcıların Türkiye'ye gönderim yapıp yapmadıkları.
Ebay'i açtığınızda bazen ayarlar salak saçma şekilde olabiliyor.
Listelemede, ürünlerin fiyatlarının yanında kargo ücretleri de yazıyor, eğer "not specified" yazıyorsa uluslararası veya Türkiye'ye gönderim yapılmıyor demektir. Boşa kasmayın :)

Ancak işte bazen o ayar Türkiye'den giriyor olmamıza ve IP'ye bakmasına rağmen değişmeyebiliyor. Örneğin bir ürüne bakıyorsunuz, ABD'de, ürün 20 dolar, kargosu da 4 dolar görünüyor, ama dikkatli baktığınızda kargo ülkesi ABD görünüyor, onu Türkiye olarak seçtiğinizde kargo masrafı bir bakmışsınız 30 dolar olmuş :)

Kargo yapılacak ülke seçeneği nerede diye sorarsanız, kargo ücreti bilgisi sütununun üst kısmında yer alıyor, oradan bakabilirsiniz :) Ne kadar anlatabildim bilmiyorum ama görünce anlayacaksınız, biraz dikkat edin yeter :)

Onun haricinde ödeme konusu biraz garip.
Paypal vs. ile ödeyebiliyorsunuz.
Ancak ödeme olayı nasıl oluyor hala emin değilim. Örneğin bizde Gittigidiyor sisteminde para havuzda kalıyor, ben ürünü onaylarsam para satıcıya aktarılıyor. Ebay'de ise sanki direkt olarak parayı adama aktarıyor gibi... Ürün ulaştığında bizden yorum istiyor, acaba o esnada mı parayı karşı tarafa gönderiyor diyeceğim ama Ebay'in sitesinde bununla ilgili bir bilgi göremedim. Ayrıca yorum bırakmak için de belirli bir sürenin olmayışı, sistemin buna bağlı olmadığını gösterir nitelikte. Bu anlamda satıcı "gönderdim" diyip bir şey göndermezse olay nasıl çözülüyor bilemiyorum :)

Çevrimdışı infectedart

• Int.Transfer
  • Yer: istanbul
  • Kagan Boycay
    • infectedart @ deviantart
« Yanıtla #2 : 21 Ocak 2011, 10:41:00 »
Arkadaşlar bazı arkadaşlarımız e-bay alışverişi konusunda epey bilgili..
deneyim, yöntem ve püf noktaları ile dikkat edilecek hususlar hakkında bilgilerine başvuralım bakalım   :?

dikkat edilmesi gerekenleri maddeler halinde yazayim.
1- saticinin profili: urunu satan kisinin takma adinin yaninda parantez icersinde daha once yaptigi satis ve alislardan aldigi puani gorursunuz, her zaman icin bunun detayina girip daha once satmis oldugu urunler icin aldigi yorumlari incelemekte yarar var, daha once alisveris yapanlarin yasadiklari buyuk oranda sizin yasayacaklarinizla ayni olucaktir, eger cok sira disi birsey olmazsa tabi)
2- aldiginiz urune dikkat edin: tutupta telefon laptop fotograf makinesi filan getirirseniz gumruge takilma hatta telefon gibi urunlerde hic teslim alamama olasiligi cok yuksek, soyle bir ornek yazayim, motorum icin headers + tup remusun titanyum kitini almistim 1000 kusur dolardan fazla ama satici ile gorusup dusuk fatura yazdirip sorunsuz bir sekilde teslim almistim, kac para tutacagini bilmedikleri urunlerde boyle bir durum soz konusu, ama bu aralar mevzular hakkinda ve ebay hakkinda epeyce bilgi edindiklerini duydum, direk ebay uzerinden bile girip arastirdiklarina sahit olan arkadaslarim var
3- bir urune hemen al demeden yada acik arttirmaya istirak etmedne once mutlaka satici ile yazisin, eger nakliye ucreti yoksa yada turkiye gonderdigi ulkeler icersinde degilse bunu mail ile teyit edip fiyat almaniz daha sonra tatsiz durumlarla karsilasmamaniz acisindan en guzeli olucaktir, bircok ebay.com kullanicisi amerika ve kanada harici gondermezler (hatta kanadaya bile gondermeyenlere rastlayabilirsiniz) genellikle cok net ve acik bir sekilde acik arttirma sayfasinda bu belirtilmistir, bu adamlarla hic ugrasmayin nuh der peygamber demez modeli saticilardir.
4-urun fotograflari ve aciklamalari cok onemlidir, aciklamalari iyice okuyup anladiginizdan emin olun sonra sirf parca olarak satilan bozuk birsey almayin

simdilik aklima gelenler bunlar gelen sorulara gore buraya ekleme yaparim.

haaa en onemli konuyu atladim! eBay aliskanlik yapar, kurtulamazsiniz bir kere tadini aldiniz mi birakamazsiniz uyarmadi demeyin :)
Dünyanın sorunu, Akıllılar hep kuşku içindeyken aptalların küstahça kendilerinden emin olmalarıdır.
Bertrand Russell

Audi A5 2.0 TFSI Q

Çevrimdışı infectedart

• Int.Transfer
  • Kagan Boycay
« Yanıtla #3 : 21 Ocak 2011, 10:44:02 »
Birkaç defa birşeyler sipariş verip göndertmiştim :) Gerçi ufak tefek şeylerdi, iPod kılıfı, karbon-fiber görünümlü sticker vs. gibi...

Gümrüksüz geçişe izin verilecek fiyata kadar olan şeyleri sorunsuz satın alabiliyorsunuz.

Önemli olan, Gittigidiyor'daki gibi, satıcı hakkındaki kullanıcı yorumları.. Herif sorunsuzsa güzel. Sorunluysa uzak durun, veya sorun olarak bildirilen şeylere bakın, sizin için önemli değilse alışveriş yapın.

Bir diğer önemli konu, satıcıların Türkiye'ye gönderim yapıp yapmadıkları.
Ebay'i açtığınızda bazen ayarlar salak saçma şekilde olabiliyor.
Listelemede, ürünlerin fiyatlarının yanında kargo ücretleri de yazıyor, eğer "not specified" yazıyorsa uluslararası veya Türkiye'ye gönderim yapılmıyor demektir. Boşa kasmayın :)

Ancak işte bazen o ayar Türkiye'den giriyor olmamıza ve IP'ye bakmasına rağmen değişmeyebiliyor. Örneğin bir ürüne bakıyorsunuz, ABD'de, ürün 20 dolar, kargosu da 4 dolar görünüyor, ama dikkatli baktığınızda kargo ülkesi ABD görünüyor, onu Türkiye olarak seçtiğinizde kargo masrafı bir bakmışsınız 30 dolar olmuş :)

Kargo yapılacak ülke seçeneği nerede diye sorarsanız, kargo ücreti bilgisi sütununun üst kısmında yer alıyor, oradan bakabilirsiniz :) Ne kadar anlatabildim bilmiyorum ama görünce anlayacaksınız, biraz dikkat edin yeter :)

Onun haricinde ödeme konusu biraz garip.
Paypal vs. ile ödeyebiliyorsunuz.
Ancak ödeme olayı nasıl oluyor hala emin değilim. Örneğin bizde Gittigidiyor sisteminde para havuzda kalıyor, ben ürünü onaylarsam para satıcıya aktarılıyor. Ebay'de ise sanki direkt olarak parayı adama aktarıyor gibi... Ürün ulaştığında bizden yorum istiyor, acaba o esnada mı parayı karşı tarafa gönderiyor diyeceğim ama Ebay'in sitesinde bununla ilgili bir bilgi göremedim. Ayrıca yorum bırakmak için de belirli bir sürenin olmayışı, sistemin buna bağlı olmadığını gösterir nitelikte. Bu anlamda satıcı "gönderdim" diyip bir şey göndermezse olay nasıl çözülüyor bilemiyorum :)

ebayde sistem en guzel paypal uzerinden isler, para siz mali almadan once gonderiliyor ve saticinin hesabina ulasiyor, satici ondan sonra mali cikartiyor, gittigidiyordaki gibi havuz olayi vs yok, ama turkiyedeki kadar kendini cakal sanan zibidi olmadigi icin amerikada sorun olmuyor :) 400den fazla alisverisim var basima kotu hicbirsey gelmedi, ama tabi dikkati elden birakmamak lazim, feedback bilgileri cok onemli aldiginiz ksinin
Dünyanın sorunu, Akıllılar hep kuşku içindeyken aptalların küstahça kendilerinden emin olmalarıdır.
Bertrand Russell

Audi A5 2.0 TFSI Q

Çevrimdışı Mert

• Harbour
  • Mert SANCAK
« Yanıtla #4 : 22 Ocak 2011, 03:05:54 »
vay be 400+ nedemek ya ne aldınız okadar
34 ARD 33

Çevrimdışı infectedart

• Int.Transfer
  • Kagan Boycay
« Yanıtla #5 : 22 Ocak 2011, 10:30:33 »

hastalik iste :D 2001den beri uyeyim bu arada.
simdi baktimda 494 alisveris varmis :) ayni adamlardan alinanlar bir kere degerlendirildigi icin 397 feedback skoru :)

« Son Düzenleme: 22 Ocak 2011, 11:15:54 Gönderen: infectedart »
Bertrand Russell

Audi A5 2.0 TFSI Q

Çevrimdışı Ünal

• Harbour
  • Yer: İstanbul / Üsküdar
« Yanıtla #6 : 22 Ocak 2011, 10:54:34 »

hastalik iste :D 2001den beri uyeyim bu arada.
simdi baktimda 494 alisveris varmis :) ayni adamlardan alinanlar bir kere degerlendirildigi icin 397 feedback skoru :)

maşallah :)
Wv Scirocco.

Çevrimdışı @rd@

• Harbour
  • *06 ZRB 77*
« Yanıtla #7 : 22 Ocak 2011, 11:21:46 »
Ve en onemli bilgi 687 alisweris icinde yaptigim tek hata su gonderilen kargo metodu? Asla ve asla kayitsiz posta ile gonderi istemeyin ebay degil ne olursa olsun malinntakibi yok iade para olsada 1-2 ay zaman kaybi eger ebay degilde baska bir site veya bir arkadasiniz kayitsiz posta ile gondri yapmasin iyi mallarin kaybolma calinma riski yuksek

Ve onemli bir not daha ioffer diye pazarlik edilebilen ve dunyadaki tumnurunlerin orjinallle birebir takliti satilan ayirdi imkansiz bir site war urunler yalan ve para iadesi yok sakin ha sakin !

Gumruk iside eger getirdiginiz mal uygun gorulurse ve 100 dolardi sanirim max . Avrupa birligi ulkesinden geliosa %17 usa % 20 si tutarinda vergi odeyip birde 2 tl islem parasi na mali cikarabiliyorsunuz ama gumruk memurlarinin insafida onemli taktimi takiolar aracla ilgilo parcalarda ise bnm onceki arabam MG di ingiltereden arabayi yaniliyodum hep ebay sayfasi nushasi 2 adet arac ruhsati fotokopi2 adet kredi karti ekstre 2 adet istiyolar agirlik ile ilgili sorun pek cikmiyor ben on arka frenndisc ve balata getirrtim 2 kez ama tek sorun ebayden aldigin kirilabilir far stop tarzi seylerde yasaniyor bunlar kirilir diue satici kurye ile gonderiyo dhl tnt gibi onlarda malin fiyatina uakin ucret aliyolar vergi gumruk antrepo ordino ucreti fln yamultuyolar insani onun disinda alinabilinir ;)

i love e bay ;)
1.4 tsi dsg,candy white,sunroof,bixenon,18 interlagos,r led,winter pack,mirror pack,keyless go,c.c.,caractere dif,llumar,

Çevrimdışı infectedart

• Int.Transfer
  • Kagan Boycay
« Yanıtla #8 : 22 Ocak 2011, 11:24:40 »
Ve en onemli bilgi 687 alisweris icinde yaptigim tek hata su gonderilen kargo metodu? Asla ve asla kayitsiz posta ile gonderi istemeyin ebay degil ne olursa olsun malinntakibi yok iade para olsada 1-2 ay zaman kaybi eger ebay degilde baska bir site veya bir arkadasiniz kayitsiz posta ile gondri yapmasin iyi mallarin kaybolma calinma riski yuksek

Ve onemli bir not daha ioffer diye pazarlik edilebilen ve dunyadaki tumnurunlerin orjinallle birebir takliti satilan ayirdi imkansiz bir site war urunler yalan ve para iadesi yok sakin ha sakin !

Gumruk iside eger getirdiginiz mal uygun gorulurse ve 100 dolardi sanirim max . Avrupa birligi ulkesinden geliosa %17 usa % 20 si tutarinda vergi odeyip birde 2 tl islem parasi na mali cikarabiliyorsunuz ama gumruk memurlarinin insafida onemli taktimi takiolar aracla ilgilo parcalarda ise bnm onceki arabam MG di ingiltereden arabayi yaniliyodum hep ebay sayfasi nushasi 2 adet arac ruhsati fotokopi2 adet kredi karti ekstre 2 adet istiyolar agirlik ile ilgili sorun pek cikmiyor ben on arka frenndisc ve balata getirrtim 2 kez ama tek sorun ebayden aldigin kirilabilir far stop tarzi seylerde yasaniyor bunlar kirilir diue satici kurye ile gonderiyo dhl tnt gibi onlarda malin fiyatina uakin ucret aliyolar vergi gumruk antrepo ordino ucreti fln yamultuyolar insani onun disinda alinabilinir ;)

i love e bay ;)

hahaha bendende bagimli olanlar varmis :) dokulunnnn bakalim :D
Bertrand Russell

Audi A5 2.0 TFSI Q

Çevrimdışı CND

• Forum Yöneticisi
  • Harbour
« Yanıtla #9 : 22 Ocak 2011, 11:35:32 »
Şu gümrükten geçme olayının bir standartı yok sanırım.Araç bakım ürünleri için iki kez sipariş verdim detailing.com dan.İlk gelen pakedim açılmış ve kontrol edilmişti.Ama son gelen pakedim ona oranla daha büyük ve ağır olmasına rağmen açılmamış bile.Ürünler 136$ kargoyla 226$ tutmuş olmasına rağmen sorunsuz elime ulaştı.

Çevrimdışı aydincondur

• Scirocco Gurusu
  • Yer: istanbul/Ortaköy-Aydın/Germencik
    • ÇONDUR TEKSTİL
« Yanıtla #10 : 22 Ocak 2011, 12:29:26 »
ya peki bu elektronik hiç birşey alamazmıyız ebayden ? yani 100 dolların altında bir elektronik alsak ? yada iphone alsak desek ki kardeşim bu cihaz replica 70 dollar falan desektemi olmuyor ?
Ağlayan gözlerim tuzu yok dilimde , kanayan şu yaramın adı yok bilimde...

Çevrimdışı Ünal

• Harbour
  • Yer: İstanbul / Üsküdar
« Yanıtla #11 : 22 Ocak 2011, 12:46:08 »
ya peki bu elektronik hiç birşey alamazmıyız ebayden ? yani 100 dolların altında bir elektronik alsak ? yada iphone alsak desek ki kardeşim bu cihaz replica 70 dollar falan desektemi olmuyor ?

Uyanıksın ya kardeşim :) kutusunu atıp yollatırsan belki işe yarayabilir diyeceüğim ama gümrükte bu işlere bakan adamların o kadar cahil olduğunu düşünmüyorum. Gümrükçü olduklarından en son moda telefon onlarda, replicayı ayırt eder herhalde.
Wv Scirocco.

Çevrimdışı aydincondur

• Scirocco Gurusu
  • Yer: istanbul/Ortaköy-Aydın/Germencik
    • ÇONDUR TEKSTİL
« Yanıtla #12 : 22 Ocak 2011, 13:12:04 »

Uyanıksın ya kardeşim :) kutusunu atıp yollatırsan belki işe yarayabilir diyeceüğim ama gümrükte bu işlere bakan adamların o kadar cahil olduğunu düşünmüyorum. Gümrükçü olduklarından en son moda telefon onlarda, replicayı ayırt eder herhalde.

olmadı deneyecem ya gidip bi replica telefon alcam en ucuzundan geçmezse artık bi bardak souk su içerim üstüne :)

peki bu ebay sadece istanbul'a mı gönderi yapıyor izmir Aydın falan 'a gönderi yapmazmı
Ağlayan gözlerim tuzu yok dilimde , kanayan şu yaramın adı yok bilimde...

Çevrimdışı @rd@

• Harbour
  • *06 ZRB 77*
« Yanıtla #13 : 22 Ocak 2011, 14:14:47 »
Telefon isi sakat, yurt disindan gelirken bile pasaporta kayit istiyorlar kesin takilir ebay den falan ve cok pahaliya gelir tr ye gerrk yok bence,

100 dolarlik mali 70 dolar yazdirip alma sansiniz var ama adi ustunde sans ;)
1.4 tsi dsg,candy white,sunroof,bixenon,18 interlagos,r led,winter pack,mirror pack,keyless go,c.c.,caractere dif,llumar,

Çevrimdışı scknkaya

• Scirocco Gurusu
  • Yer: Uşak-Manisa-İzmir
  • DOWN & OUT
« Yanıtla #14 : 23 Ocak 2011, 23:10:41 »
abi gümrük olayı istanbula sakat bitek.
ben manisaya 250 dolarlık ürün soktum gümrüksüz :D
Evotech - ITG - Custom 63mm & Downpipe & Dual Exhaust System - NGK - Sprintbooster - Prosport boost - Tomason 19' Wheels - KW variant 2 Coilover - R Style Bumper - TG Diffuser - R Led - İnteror Led Package - Piano Black Details - 3M Tint
-Forge DV - Custom Intercooler - Varex - Turbo Timer Loading-