Konu: Almanya'daki yakınıma aldırdığım parçayı Türkiye'ye en uygun nasıl göndertirim?  (Okunma sayısı 4684 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı revivo73

• Transport
  • Yer: Bursa
  • Mazda RX-8
« : 30 Nisan 2013, 19:21:03 »
Merhaba

Forum kısımları arasında , sorunuma en uygun kısmın burası olduğunu zannediyorum,

Sorunum basit ve daha önce buna benzer çok konu da olmuştur fakat yine de görüşlerinizi almalıyım:

Almanya'da kargo dahil €35 olan bir debriyaj hidrolik üst merkezi parçasını Almanya'daki yakınıma satın aldırıp Türkiye'ye gönderteceğim, fakat en uygun hangi şekilde Türkiye'ye gönderebilir? €35 old için gümrük sorun olmaması gerekli, Alman Postası ile mi yoksa UPS, DHL gibi özel kargo firmaları ile mi göndertmek daha iyi olur? Hangisi en uygun fiyatlı olur? Almanya'daki yakınım onu tam bilemeyeceği için şimdiden öğrenmem çok iyi olacak, teşekkürler.
Bursa

Çevrimdışı Utku

• RSA
  • Scirocco Gurusu
  • Yer: İzmir
  • M57D30T2
« Yanıtla #1 : 30 Nisan 2013, 19:36:49 »
deutsche post ile yollatın

Çevrimdışı İlker

• Scheduled
  • *
  • Yer: İstanbul
« Yanıtla #2 : 30 Nisan 2013, 21:21:27 »
DHL,UPS,Fedex ve TNT gibi kurye şirketleri hızlı ve güvenilir ancak çok pahalı bu sebeple ucuz ve güvenilir olan bir posta servisini tercih etmek bu durumda en mantıklısı

Çevrimdışı Ömer Şayan

• Scirocco Gurusu
  • Yer: istanbul
  • 34 US 4348 Semper Fidelis
« Yanıtla #3 : 30 Nisan 2013, 21:34:19 »
UPS candır ben şirkette hep UPS kullanıyorum 1 günde Hollandaya yolluyorum kocaman koliyi  :elsalla
Sold
2012 Salsa Red 160hp manuel-HR yay-Varex Exhaust-Custom Spacer-BMC Air Filter-18''Interlagos-r stil boyama-Difüzör-HKS Turbo Timer-Defi Turbo Gauge

Çevrimdışı Ahmet Muhtar

• Forum Yöneticisi
  • Scirocco Gurusu
  • Yer: In my bedroom
  • Ahmet Muhtar
« Yanıtla #4 : 30 Nisan 2013, 21:40:57 »
bence 2 iş yapmayın direk satıcıya dhl ile ülkemize yollamasını söyleyin ... parça nasıl birşey bilmiyorum ama 15euro falan tutar..
arabam bemeve
gel gidelim ataköye
arada giderim nasyonele
boru mu oğlum bu f30 bemeve

arabamla kızlar başıma üşüştü
eski milli kalecimizin adı rüştü
aman volkan dikkat
piston aşağı ya düştü :)

Çevrimdışı revivo73

• Transport
  • Mazda RX-8
« Yanıtla #5 : 30 Nisan 2013, 22:54:19 »
Tüm tavsiyeler için ayrı ayrı teşekkürler,

Almanya eBay 'de bahsettiğim parçayı satan satıcı  şu şekilde soru cevap yapmış:

Wird Auslandversand angeboten?
kfzteile-online : Leider stellt eBay noch nicht eine detailierte Auswahl der Versandländer zur Verfügung. Aus diesem Grund bieten wir den Auslandversand nicht über eBay an. Jedoch besteht die Möglichkeit in unserem Shop ats-24.de zu bestellen.

Diyor ki, eBay  çok ayrıntılı gönderilecek ülkeler listesi sunmuyor o yüzden eBay üzerinden yabancı ülkelere gönderemiyoruz.

Yani topu eBay'e atmış. Fakat Almanya'da aynı parça aynı fiyata motoso.de 'de var , yani eBay'e tabi değil fakat onda da gönderilecek ülkeler arasında Türkiye yok. Türkiye şöyle gelişti, şöyle süper güç oldu diye anlatan politikacı ve işadamlarını düşünmeden edemiyorum. Bir demir parçasını bile Türkiye'ye göndermiyorlar.
Bursa

Çevrimdışı revivo73

• Transport
  • Mazda RX-8
« Yanıtla #6 : 30 Nisan 2013, 22:58:07 »
bence 2 iş yapmayın direk satıcıya dhl ile ülkemize yollamasını söyleyin ... parça nasıl birşey bilmiyorum ama 15euro falan tutar..

Valla keşke DHL veya başka bir yolla direkt yollasalar. O konuda soru gönderdim satıcıya, cevabı bekliyorum. Parça başparmak büyüklüğünde metal bir boru:
Bursa

Çevrimdışı İlker

• Scheduled
  • *
« Yanıtla #7 : 01 Mayıs 2013, 10:33:41 »
Eski bir fedex çalışanı olarak size şöyle yardımcı olayım.Gelecek parçanın ağırlığı yaklaşık 1kg ise ithalatta fiyatı yaklaşık 65-85 EUR olarak değişkenlik gösterebilir birde şöyle bir durum var satıcı parçayı hasar görmesin diye büyük bir kutuya içine destek yaparak gönderdiğinde ağırlık yine yaklaşık 1-1,5 kg ancak hacim arttığı için volume hesabından fiyatlandırma yapacaktır oda şu şekilde olmakta koli ölçüleri 30*20*30=18000/5000 = 3,6kg =yaklaşık 130-150 EUR arası ilaveten gelen ürünün parça fiyatı ve faturasına bağlı olmakla birlikte gümrükte kalması muhtemel bu da size ordino ücreti olarak yaklaşık 80-100EUR geri dönecek artı gümrük masrafları bana sorarsanız posta veya bir tanıdığınızın yanında gelmesi en uygun tercih olacaktır ama bu riskleri ben alırım derseniz fedex tr operasyon müdürü çok yakın arkadaşım yardımcı olmasını rica ederim ancak risk (gümrük ile ilgili) her zaman var  :bonuskafa

Çevrimdışı Özgür Kaya

• Forum Yöneticisi
  • Harbour
  • Yer: Ankara-Adana
  • An humble perfectionist.
« Yanıtla #8 : 01 Mayıs 2013, 11:01:06 »
Benim yurtdışından alışverişte öğrendiğim en önemli ders, yavaş ama eline geçecek postayı seçmek,  FEDex DHL gibi firmalarla gelen tüm aldıklarım gümrüğe takılmaması gerektiği halde istisnasız takıldı. Devlete ait posta şirketi genellikle kargonun gideceği ülkedeki yine devlet kargo şirketiyle anlaşmış oluyor, ben yurtdışından yeni yakın scirocco için bluetooth seti ve polo için cruise control kolu getirttim, toplam 250 euroluk malzeme yurtdışından standart devlet postasına verildi, buradan aldım PTT üzerinden.
2011 1.4 160 hp. DSG, Rising Blue,
Mirror pack, Interlagos, Cruise Control, Bi-Xenon, Titanium Upholstery, Original R Led DRL. Llumar tints & hud protection film. Led plate ligths.

2012 1.6 Polo TDI DSG Comfortline, deep black pearl.

Çevrimdışı Sezgin

• Harbour
« Yanıtla #9 : 01 Mayıs 2013, 11:51:01 »
Kesinlikle DHL. vize davetiyem için hollanda ' dan evrak kargosu aldım. 11.75€ tuttu. Salı Aksam uzerı kargoya verdı arkadaşım, perşembe sabahı elimdeydi. Yurt içindeki kargolardan bile daha hızlılar :D

Çevrimdışı revivo73

• Transport
  • Mazda RX-8
« Yanıtla #10 : 01 Mayıs 2013, 11:58:27 »
Benim yurtdışından alışverişte öğrendiğim en önemli ders, yavaş ama eline geçecek postayı seçmek,  FEDex DHL gibi firmalarla gelen tüm aldıklarım gümrüğe takılmaması gerektiği halde istisnasız takıldı. Devlete ait posta şirketi genellikle kargonun gideceği ülkedeki yine devlet kargo şirketiyle anlaşmış oluyor, ben yurtdışından yeni yakın scirocco için bluetooth seti ve polo için cruise control kolu getirttim, toplam 250 euroluk malzeme yurtdışından standart devlet postasına verildi, buradan aldım PTT üzerinden.

Hm yanlız bahsettiğin meblağ €250, gümrük sorunu olmaması için $100 (veya €100, emin değilim) geçmemesi gerekiyor. Benim olay demir bir parça ve €30-40 değerinde yani DHL ile gümrükte sorun olmaması gerekir. Gümrüğün yapacak daha önemli işi mi yok, bakın ülkeye tonlarca GDO'lu pirinç falan girip durmuş, onları kontrol etsinler
Bursa

Çevrimdışı revivo73

• Transport
  • Mazda RX-8
« Yanıtla #11 : 01 Mayıs 2013, 12:02:16 »
Eski bir fedex çalışanı olarak size şöyle yardımcı olayım.Gelecek parçanın ağırlığı yaklaşık 1kg ise ithalatta fiyatı yaklaşık 65-85 EUR olarak değişkenlik gösterebilir birde şöyle bir durum var satıcı parçayı hasar görmesin diye büyük bir kutuya içine destek yaparak gönderdiğinde ağırlık yine yaklaşık 1-1,5 kg ancak hacim arttığı için volume hesabından fiyatlandırma yapacaktır oda şu şekilde olmakta koli ölçüleri 30*20*30=18000/5000 = 3,6kg =yaklaşık 130-150 EUR arası ilaveten gelen ürünün parça fiyatı ve faturasına bağlı olmakla birlikte gümrükte kalması muhtemel bu da size ordino ücreti olarak yaklaşık 80-100EUR geri dönecek artı gümrük masrafları bana sorarsanız posta veya bir tanıdığınızın yanında gelmesi en uygun tercih olacaktır ama bu riskleri ben alırım derseniz fedex tr operasyon müdürü çok yakın arkadaşım yardımcı olmasını rica ederim ancak risk (gümrük ile ilgili) her zaman var  :bonuskafa

Teşekkürler. Parçayı önce eBay'den alıp Almanya'daki yakınımın adresine gönderteceğim. Yakınıma parçanın ambalajı büyükse ondan çıkarıp basit baloncuklu naylon zarfa koymasını ileteceğim. Sonuçta baş parmak büyüklüğünde demir bir parça. Türkiye'de 270TL, Almanya'da 85TL. DHL ile kargo 30TL tutsa 115TL'ye mal olmuş olacak.
Bursa

Çevrimdışı Utku

• RSA
  • Scirocco Gurusu
  • M57D30T2
« Yanıtla #12 : 01 Mayıs 2013, 12:52:27 »
ya dhl fedex bu tarz özel kargolarla yollarlar ise fahiş fiyatlar cıkıcak ben sıze soylyım, benim tecrubem cok bu konuda almanyanın yerel postası ıle en mın. paketleme ile yollatın gumruge falan takılmaz, neler neler alıyorum da gumruge takılmıyor omu takılacak. ancak dediğim gibi yerel posta yani deutsche post ile yollatacaksınız ki turkıyede dagıtımı ptt yapacak

Çevrimdışı BB.

• Forum Yöneticisi
  • Scirocco Gurusu
« Yanıtla #13 : 01 Mayıs 2013, 12:55:24 »
ya dhl fedex bu tarz özel kargolarla yollarlar ise fahiş fiyatlar cıkıcak ben sıze soylyım, benim tecrubem cok bu konuda almanyanın yerel postası ıle en mın. paketleme ile yollatın gumruge falan takılmaz, neler neler alıyorum da gumruge takılmıyor omu takılacak. ancak dediğim gibi yerel posta yani deutsche post ile yollatacaksınız ki turkıyede dagıtımı ptt yapacak

En temizi senin yol aslında. Noa Bavul Ticaret Ltd. Şti. :bonuskafa

Çevrimdışı Utku

• RSA
  • Scirocco Gurusu
  • M57D30T2
« Yanıtla #14 : 01 Mayıs 2013, 13:16:20 »

En temizi senin yol aslında. Noa Bavul Ticaret Ltd. Şti. :bonuskafa

:lol