Konu: Aracımı Kendim Yıkamak İstiyorum Nasıl Yıkamalıyım?  (Okunma sayısı 7889 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı ermanella

• Transport
  • Yer: istanbul
« Yanıtla #15 : 07 Şubat 2013, 07:24:04 »
Arkadaslar buyuk cogunlugumuz is yogunlugundan veya okuldan fazla fırsat bulup aracımızı kendimiz yıkayamıyoruz, ama eger yıkasaydık nasıl olurdu? neler degisirdi, ya da baskasina yikatirken nelere dikkat etmeliyiz, bunlari anlatmaya calisacagim. Ve bununla ilgili en kisa zamanda kendi aracimin nasil yikadigimla ilgili bir video yayinlayacagim.

Dikkat edilmesi gereken hususlar (kendiniz yikiyorsunuz ve bol suyunuz var)

1- Mutlaka bol bezle ise baslayin, sonradan bez sikintisi cekerseniz usenip kirli bezle arabanizi silmek zorunda kalabilirsiniz.
2- Ozellikle yikamayi yapacaginiz materyalin ne oldugu ve rengi cok onemli, yikama eldiveni kullanacaksaniz beyaz olmasina dikkat edin. Beyaz kir gosterir, her surusunuzden sonra eldiveni yikayin, eger ikinci bir kova kullaniyorsaniz orada durulayin veya cesmeniz varsa onda yikayin. Ama kova daha pratiktir.
3-cok kaliteli olmasi gerekmez ama Sampuan kullanin, asla deterjan kullanmayin.
4- Yikarken bolge bolge yikayin. Bizim Sciroccolarda kapilardaki citalarin altina en son dokunun orasi en kirli bolge ve yikama sirasinda ozel itina gerektiriyor.
5-Yuzey yapilari farkli oldugundan Cam lar icin ayri bez,kaporta icin ayri bez, cantlar icin ayri bez kullanin,arac yikama yerlerinde  jantlara pis bezleri ayirma, en pis suyu jantlara dokme gibi kotu bir huy var, jantlarinizin parlakligini korumak icin onlari kaportanizdan ayirmamalisiniz.
6- Aracinizn ilk suyla camurunu mutlaka alin, burada en onemli nokta sizin bezinizle kaportaniz arasinda mumkun olana en az miktarda kir birakmaktir. Aradaki her zerre yavas yavas vernik tabakasini cizmeye baslar.
7-Yikama sonrasi bezlerinizi eger mikrofiberse deterjanla yikamayin ama makinaya atabilirsiniz.
8-Yikama sonrasi silme islemine vakit gecirmeden gecin, suyu uzerinde birakmayin cok zor cikarabiliceginiz kirec lekeleri olusur.
9-Yikama sonrasi kurulama beziniz bu temizligin en onemli unsurudur, bu bez icine kir tas , toprak hapsetmeyecek yuzeyi tuylu olmayan , mumkunse mikrofiber olmalidir, eger mutlaka tuylu bir bez kullanmak zorundaysaniz sik sik bezinizi cirpin ki bu hapsolmus parcaciklar bezden ciksin.

Simdilik en onemli maddeleri saydim gibi gorunuyor, cok yakinda gorsel olarak eklemelerim de olacak.
emegine saglık
alayınız fasa fisosunuz

Çevrimdışı Utku

• RSA
  • Scirocco Gurusu
  • Yer: İzmir
  • M57D30T2
« Yanıtla #16 : 07 Şubat 2013, 11:48:11 »
bende birkaç tecrübemi paylaşayım.

kesinlikle ama kesinlikle aracınıza cila atacak iseniz yıkamadan hemen sonra kurulama işlemleriniz bittikten sorna atın ve mumkun oldugu kadar kapalı biyerde atın. çünkü araç hemen toz kaplıyor ve ne kadar en iyi bezi uygularsanız uygulayın araçta ufak ufak vernik çizikleri başlıyor. jantlara ve kapı altına ayrı bez camlara ayrı bez kaportaya ayrı bez kullanın. camları ne kadar nemli bezle silerseniz silin herturlu ız kalacagından camsil tarzı bir cam temizleyeci kullanın. meguairsın ürünü var bitane megu yu çok tasvip etmesemde bu cam için olanı çok iyi bez kirli bile olsa iz kalmayacak kadar azalıyor.

Çevrimdışı se7en

• Ordered (Yeni Üye)
« Yanıtla #17 : 17 Nisan 2013, 14:56:55 »
7 senedir kendim yıkar,polisajını yapar cilasını atarım.Öncelikle;boya koruma-bakım ürünlerinde Meguiars'ın dışında da dünya kadar çok daha iyi markalar var.(Menzerna'nın pastaları mesela;vag grubu,mercedes gibi sert boyaya sahip araçlar için özel üretilen)

Optimum no rinse&wash kullanıyorum.Susuz yıkama,makineye falan gerek yok;ancak araç çok kirliyse yıkamacıda su tutturmakta fayda var.Araca uygulama yaparken (yıkama-polisaj-cila) kapalı alan olması farz.

Yıkama için gerekli olan malzemeler

2 adet kova (1'i temiz diğeri kirli su için;Kirli su kovasına grit-guard (plastik ızgara)koyarsanız daha iyi olur.
Koyun yünü veya Mikrofiber sünger  en az 8 adet(ebay'de Koreli amca satar;fiyatları uygun) (Fırça veya normal sünger kesinlikle değdirmeyin)

Kurulamak için en az 4 adet bez.(Chemical Guys Miracle Dryer,Uber,Water Magnet ve gene Koreli amcanın bezinden kullanıyorum;Uber ve CG Miracle dryer harika kurulamada;water magnet ile aralarında stock ile yazılımlı rocco kadar fark var)

Epey zahmetli iştir;fiziksel efor ve zaman açısından yıkamak.3 saatimi alır ancak keyfi paha biçilemez.

Çevrimdışı MOY

• Forum Yöneticisi
  • Scirocco Gurusu
  • Yer: İstanbul
  • CUMA ÇIKIŞI CAMİDE HOCAYI DÖVECEĞİZ GELEN VAR MI ?
    • şurukkom
« Yanıtla #18 : 17 Nisan 2013, 16:02:11 »
3.saat araba yıkasam sonra üzerine yağmur yağsa yemin ediyorum Mikail reyize ateş derim :bonuskafa
34 RUN 02 2010 rocco sold
34 RUN 08 2011 E350 4M
34 MOY 86 2011 GOLF R
34 MOY 86 2016 BMW 4 CABRIO

Çevrimdışı se7en

• Ordered (Yeni Üye)
« Yanıtla #19 : 19 Nisan 2013, 17:30:48 »
0 çizik veya en az kılcal çizik için aynen  öyle Moy;bu süreye aracın içi hariç ((;
Benim diyen yıkamacıda,boya korumacıda;işlem sonrası güneşte  boyanın durumunu incelemenizi tavsiye ederim.
Showroomlarda 0 araçlarda bile neler var neler.

Çevrimdışı MOY

• Forum Yöneticisi
  • Scirocco Gurusu
    • şurukkom
« Yanıtla #20 : 24 Nisan 2013, 09:24:02 »
showroomda yada galeride bekleyen araçların hali perişan..
34 RUN 08 2011 E350 4M
34 MOY 86 2011 GOLF R

Çevrimdışı Emre24

• Transport
« Yanıtla #21 : 24 Nisan 2013, 09:43:37 »
http://youtu.be/uKa2E1epl-8
Bu kadar basit :D

Konu içimn teşekkürler...

Tapatalk 2

Çevrimdışı TAY..

• YASAKLI ÜYE ( Süresiz )
  • Harbour
  • Yer: Ankara
« Yanıtla #22 : 24 Nisan 2013, 09:58:15 »
Assktrrr 50. Saniyeye kadar izleyebildim gerisine bakamadım sonunda noldu ?
Kim olduğun,ne yaptığının yanında önemsizdir..

Çevrimdışı Özgür Kaya

• Forum Yöneticisi
  • Harbour
  • Yer: Ankara-Adana
  • An humble perfectionist.
« Yanıtla #23 : 24 Nisan 2013, 10:26:19 »
http://youtu.be/uKa2E1epl-8
Bu kadar basit :D

Konu içimn teşekkürler...

Tapatalk 2

Adam düşmanının arabasını yıkıyor sanırım :) yazık olmuş, acaba sonrasında ne oldu merak ettim.
2011 1.4 160 hp. DSG, Rising Blue,
Mirror pack, Interlagos, Cruise Control, Bi-Xenon, Titanium Upholstery, Original R Led DRL. Llumar tints & hud protection film. Led plate ligths.

2012 1.6 Polo TDI DSG Comfortline, deep black pearl.

Çevrimdışı halil ayhan

• Scirocco Gurusu
  • Yer: istanbul/ş.urfa
  • araba almaya satmaya tövbeli genç :)
« Yanıtla #24 : 24 Nisan 2013, 10:43:23 »
Belkide arac bozuktur servisin otoparkinda bunlarda makara olsun diye dalmislardir icine yada arabayi yikayan harbi psikopat

Çevrimdışı @li_c@n

• Int.Transfer
  • Yer: bahçeşehir-bahçelievler
« Yanıtla #25 : 24 Nisan 2013, 14:56:15 »
o ne ya
traktör yıkıyo sanki hayvan

Çevrimdışı MOY

• Forum Yöneticisi
  • Scirocco Gurusu
    • şurukkom
« Yanıtla #26 : 24 Nisan 2013, 17:49:58 »
annesi kötü kadın ya..
34 RUN 08 2011 E350 4M
34 MOY 86 2011 GOLF R

Çevrimdışı aydincondur

• Scirocco Gurusu
  • Yer: istanbul/Ortaköy-Aydın/Germencik
    • ÇONDUR TEKSTİL
« Yanıtla #27 : 24 Nisan 2013, 22:21:11 »
Detayli temizlik bu oluyor herhalde ;)
Ağlayan gözlerim tuzu yok dilimde , kanayan şu yaramın adı yok bilimde...

Çevrimdışı se7en

• Ordered (Yeni Üye)
« Yanıtla #28 : 27 Nisan 2013, 14:44:56 »
Mercedes'in izolasyon testi'ni bu öküzlere yaptıracağını sanmıyorum fason'da olsa

Çevrimdışı okuş

• Ordered (Yeni Üye)
« Yanıtla #29 : 12 Mayıs 2013, 01:14:28 »
Arkadaşlar merhaba , Altunizade'de Detay Oto Yıkama var Meguiars ürünleriyle araç yıkıyorlar yakında kendi araçlarını yıkamak isteyenler için özel bir yer ve hizmet vereceklerini söylediler bilginiz olsun.
vw scirocco 1.4 tsi 160 dsg - Beyaz