Konu: Aracımı Kendim Yıkamak İstiyorum Nasıl Yıkamalıyım?  (Okunma sayısı 8235 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Özgür Kaya

• Forum Yöneticisi
  • Harbour
  • Yer: Ankara-Adana
  • An humble perfectionist.
« : 05 Aralık 2010, 10:31:00 »
Arkadaslar buyuk cogunlugumuz is yogunlugundan veya okuldan fazla fırsat bulup aracımızı kendimiz yıkayamıyoruz, ama eger yıkasaydık nasıl olurdu? neler degisirdi, ya da baskasina yikatirken nelere dikkat etmeliyiz, bunlari anlatmaya calisacagim. Ve bununla ilgili en kisa zamanda kendi aracimin nasil yikadigimla ilgili bir video yayinlayacagim.

Dikkat edilmesi gereken hususlar (kendiniz yikiyorsunuz ve bol suyunuz var)

1- Mutlaka bol bezle ise baslayin, sonradan bez sikintisi cekerseniz usenip kirli bezle arabanizi silmek zorunda kalabilirsiniz.
2- Ozellikle yikamayi yapacaginiz materyalin ne oldugu ve rengi cok onemli, yikama eldiveni kullanacaksaniz beyaz olmasina dikkat edin. Beyaz kir gosterir, her surusunuzden sonra eldiveni yikayin, eger ikinci bir kova kullaniyorsaniz orada durulayin veya cesmeniz varsa onda yikayin. Ama kova daha pratiktir.
3-cok kaliteli olmasi gerekmez ama Sampuan kullanin, asla deterjan kullanmayin.
4- Yikarken bolge bolge yikayin. Bizim Sciroccolarda kapilardaki citalarin altina en son dokunun orasi en kirli bolge ve yikama sirasinda ozel itina gerektiriyor.
5-Yuzey yapilari farkli oldugundan Cam lar icin ayri bez,kaporta icin ayri bez, cantlar icin ayri bez kullanin,arac yikama yerlerinde  jantlara pis bezleri ayirma, en pis suyu jantlara dokme gibi kotu bir huy var, jantlarinizin parlakligini korumak icin onlari kaportanizdan ayirmamalisiniz.
6- Aracinizn ilk suyla camurunu mutlaka alin, burada en onemli nokta sizin bezinizle kaportaniz arasinda mumkun olana en az miktarda kir birakmaktir. Aradaki her zerre yavas yavas vernik tabakasini cizmeye baslar.
7-Yikama sonrasi bezlerinizi eger mikrofiberse deterjanla yikamayin ama makinaya atabilirsiniz.
8-Yikama sonrasi silme islemine vakit gecirmeden gecin, suyu uzerinde birakmayin cok zor cikarabiliceginiz kirec lekeleri olusur.
9-Yikama sonrasi kurulama beziniz bu temizligin en onemli unsurudur, bu bez icine kir tas , toprak hapsetmeyecek yuzeyi tuylu olmayan , mumkunse mikrofiber olmalidir, eger mutlaka tuylu bir bez kullanmak zorundaysaniz sik sik bezinizi cirpin ki bu hapsolmus parcaciklar bezden ciksin.

Simdilik en onemli maddeleri saydim gibi gorunuyor, cok yakinda gorsel olarak eklemelerim de olacak.

2011 1.4 160 hp. DSG, Rising Blue,
Mirror pack, Interlagos, Cruise Control, Bi-Xenon, Titanium Upholstery, Original R Led DRL. Llumar tints & hud protection film. Led plate ligths.

2012 1.6 Polo TDI DSG Comfortline, deep black pearl.

Çevrimdışı Barış Yazganç

• ADMINISTRATOR
  • Transport
  • Yer: İstanbul
    • http://www.barisyazganc.com
« Yanıtla #1 : 05 Aralık 2010, 11:22:48 »
Trex'e bu faydalı bilgileri bizimle paylaştığı için teşekkür ediyorum ve konuyu sabitliyorum...

Çevrimdışı FV Terbiyesizi Benim

• Harbour
  • "FV Terbiyesizi" benim...
« Yanıtla #2 : 05 Aralık 2010, 20:46:11 »
Özgür abi ellerine sağlık... gerçekten bizi aydınlatması gereken birine ihtiyaç var... kendi aracını nasıl yıkadığına dair detaylı bir video eklersen inan büyük bir katkı sağlarsın biz yeni detailingçilere :)

Çevrimdışı Özgür Kaya

• Forum Yöneticisi
  • Harbour
  • Yer: Ankara-Adana
  • An humble perfectionist.
« Yanıtla #3 : 05 Aralık 2010, 20:56:26 »
Rica ederim Emir, bu video hep aklimda, cok yakinda cekip yayinlayacagim.
2011 1.4 160 hp. DSG, Rising Blue,
Mirror pack, Interlagos, Cruise Control, Bi-Xenon, Titanium Upholstery, Original R Led DRL. Llumar tints & hud protection film. Led plate ligths.

2012 1.6 Polo TDI DSG Comfortline, deep black pearl.

Çevrimdışı FV Terbiyesizi Benim

• Harbour
  • "FV Terbiyesizi" benim...
« Yanıtla #4 : 05 Aralık 2010, 21:01:01 »
bizim için biraz zahmet çekersin Özgür abicim :) süper bir paylaşım olur gerçekten... dört gözle bekliyorum

Çevrimdışı Mert

• Harbour
  • Mert SANCAK
« Yanıtla #5 : 21 Aralık 2010, 22:44:14 »
Paylaşım için teşekkürler.
34 ARD 33

Çevrimdışı fatih ışık

• Int.Transfer
  • Yer: İSTANBUL/ G.O.PAŞA
« Yanıtla #6 : 28 Nisan 2012, 00:37:30 »
ellerıne saglık paylasımın ıcın tesekkurler... vıdeo paylasımını beklıyoruz.. :alkis
2013 fırtına mavi... 160 dsg...bi-xenon...18'interlagos...ayna paketi...cruise control...alarm... 34 ANF 54

Çevrimdışı Umutcan YILMAZ(Hype)

• Harbour
  • Yer: Ankara // Batıkent
  • Golf GTI ( mkV )
« Yanıtla #7 : 28 Nisan 2012, 00:54:14 »
emeğine sağlık abi
Hayat Yollardan Çizilmiş Olsa Bile Birini Seçeceksin..Kestirdiğin Küçücük Bi Ara Bile Olsa Makas Atıp Geçeceksin.

Çevrimdışı KaanBora

• Transport
  • Yer: İstanbul-Ataköy
  • 34 DV 1608
« Yanıtla #8 : 28 Nisan 2012, 00:58:43 »
Özgür abi ağzına sağlık  :alkis Videoyu dört gözle bekliyoruz :) :alkis
Revo-Itg cai-Kw coilover-Hr Spacer

Çevrimdışı maximus

• In Production
  • **
  • Yer: adana
« Yanıtla #9 : 28 Nisan 2012, 12:31:15 »
arabayı kendim yıkamak gibisi var mı.... en güzel ben yıkarım diyen yıkamacıdan daha güzel, daha eğlenceli, daha özenli... özgür hocam hele sizin tecrübelerinizi okuyup kendime küçük dersler çıkarmayı da ihmal etmiyorum yazdıklarınızdan. takipçinizim. ellerinize sağlık...
'09 a3 SB 2.0 tdi ambition

Çevrimdışı Silver Bullet

• Scirocco Gurusu
  • Yer: izmir
  • Esse est percipi
« Yanıtla #10 : 18 Haziran 2012, 15:25:30 »
paylaşım için teşekkürler.
benim bir iki sorum olacak. biraz araştırdım makine ile yıkama konusunda detaylı markalar verilmiş. ancak şuan makine almayı düşnmüyorum. bu başlıktaki gibi bezle yıkama yapacağım. yıkama şampuanı olarak tercih ettiğiniz bir marka var mı? yıkama sonrası kullanılan cabuk cilalar var. bu cilalar boya koruması markasına göre mi alınmalıdır. ben aracı alırken diamond marka boya koruma yaptırdım. ancak acelem olduğundan serviste bundan sonrasi için hangi ürünlerin tavsiye edildiğini soramadım. diamond boya koruma sonrası için önerileriniz nelerdir?

bir de silme konusunda kullanım için ben güderi öneriyorum. abim kendi aracında güderi kullanıyor çok da etkili. kesinlikle leke bırakmıyor. tüylü olmadığı için kum, toz ya da diğer ufak parçacıkları üzerinde tutmuyor boylece silerken çizme riskini de ortadan kaldırıyor. çok pahalı değil. (sentetik güderiler var ben yanaşmayın derim. almışken gerçek güderi alın. 15 tl gibi bir fiyatı var)

ayrıca çakmak girişinden elektrik alan güzel oto süpürgeleri var. kullandığınız ve memnun kaldığınız ürünler hakkında tavsiyede bulunursanız sevinirim.

cevaplar için şimdiden teşekkürler.

selametler.
« Son Düzenleme: 18 Haziran 2012, 15:27:38 Gönderen: Silver Bullet »
Downloading content... Please wait!

Çevrimdışı pL58

• In Production
  • **
« Yanıtla #11 : 10 Kasım 2012, 14:28:05 »
gecen arabayı yıkıyım dedımm elıme yuuzume bulastırdım yıkamacıya goturdumm iymii:D :geyik

Çevrimdışı Sedat39

• Harbour
  • Yer: Kırklareli
« Yanıtla #12 : 07 Şubat 2013, 01:17:16 »
 Arkadaşlar ben aracımı genelde hep kendim yıkarım özellikle Meguiar's ürünlerini kullanıyorum yıkama eldiveni, şampuanı, mikro fiber bezi vs. ürünleri gerçekten kaliteli tavsiye ederim. Ayrıca Özgür Bey çok güzel bi konuya değinmişsiniz ince ama çok önemli detaylar. Bilgiler için çok teşekkürler..
(SOLD)
2012.. Fırtına maviii.. 160.. Manuel.. Panoramic cam tavan.. 18'' İnterlagos.. Bi xenon.. Ayna paketi.. Işık paketi.. Cruise control.. LLumar.. KW yay.. Tuning garage difüzör.. İskender Downpipe+Varex.. RSA Motorsports.. İtg Kutu İçi Filtre..

Çevrimdışı ermanella

• Transport
  • Yer: istanbul
« Yanıtla #13 : 07 Şubat 2013, 01:22:29 »
Arkadaslar buyuk cogunlugumuz is yogunlugundan veya okuldan fazla fırsat bulup aracımızı kendimiz yıkayamıyoruz, ama eger yıkasaydık nasıl olurdu? neler degisirdi, ya da baskasina yikatirken nelere dikkat etmeliyiz, bunlari anlatmaya calisacagim. Ve bununla ilgili en kisa zamanda kendi aracimin nasil yikadigimla ilgili bir video yayinlayacagim.

Dikkat edilmesi gereken hususlar (kendiniz yikiyorsunuz ve bol suyunuz var)

1- Mutlaka bol bezle ise baslayin, sonradan bez sikintisi cekerseniz usenip kirli bezle arabanizi silmek zorunda kalabilirsiniz.
2- Ozellikle yikamayi yapacaginiz materyalin ne oldugu ve rengi cok onemli, yikama eldiveni kullanacaksaniz beyaz olmasina dikkat edin. Beyaz kir gosterir, her surusunuzden sonra eldiveni yikayin, eger ikinci bir kova kullaniyorsaniz orada durulayin veya cesmeniz varsa onda yikayin. Ama kova daha pratiktir.
3-cok kaliteli olmasi gerekmez ama Sampuan kullanin, asla deterjan kullanmayin.
4- Yikarken bolge bolge yikayin. Bizim Sciroccolarda kapilardaki citalarin altina en son dokunun orasi en kirli bolge ve yikama sirasinda ozel itina gerektiriyor.
5-Yuzey yapilari farkli oldugundan Cam lar icin ayri bez,kaporta icin ayri bez, cantlar icin ayri bez kullanin,arac yikama yerlerinde  jantlara pis bezleri ayirma, en pis suyu jantlara dokme gibi kotu bir huy var, jantlarinizin parlakligini korumak icin onlari kaportanizdan ayirmamalisiniz.
6- Aracinizn ilk suyla camurunu mutlaka alin, burada en onemli nokta sizin bezinizle kaportaniz arasinda mumkun olana en az miktarda kir birakmaktir. Aradaki her zerre yavas yavas vernik tabakasini cizmeye baslar.
7-Yikama sonrasi bezlerinizi eger mikrofiberse deterjanla yikamayin ama makinaya atabilirsiniz.
8-Yikama sonrasi silme islemine vakit gecirmeden gecin, suyu uzerinde birakmayin cok zor cikarabiliceginiz kirec lekeleri olusur.
9-Yikama sonrasi kurulama beziniz bu temizligin en onemli unsurudur, bu bez icine kir tas , toprak hapsetmeyecek yuzeyi tuylu olmayan , mumkunse mikrofiber olmalidir, eger mutlaka tuylu bir bez kullanmak zorundaysaniz sik sik bezinizi cirpin ki bu hapsolmus parcaciklar bezden ciksin.

Simdilik en onemli maddeleri saydim gibi gorunuyor, cok yakinda gorsel olarak eklemelerim de olacak.
emegine saglık
alayınız fasa fisosunuz

Çevrimdışı Y.Headshot

• Scirocco Gurusu
  • Yer: Ankara
« Yanıtla #14 : 07 Şubat 2013, 02:33:09 »
Yurtdışından video izle izle imanımız kurudu ya :D Özgür Kaya'ya çok çok teşekkürler kendi yıkama imkanı olan kişiler için harika bir paylaşım olmuş. Buradaki birkaç madde hakkında bilgim vardı aynen Özgür Kaya'nın anlattıklarıyla örtüşüyor geri kalanı da bilgilerimize katkı sağladı tekrardan teşekkürler. Ülkemizde daha kapı açıp kapatmayı bilmeyen insanların yanında böyle araç hastası insanlar olduğunu bilmek çok güzel kaldı ki benim gibi arabayla alakasız bir çevreniz varsa herkes size manyak gözüyle bakıyor  :bonuskafa

Megane Coupe RS BodyK... (in use)
BMW F30 320d Sportline SOLD