Konu: Karda araba kullanma teknikleri  (Okunma sayısı 4212 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı UMT23

• In Production
  • **
  • Yer: İstanbul
« Son Düzenleme: 01 Şubat 2012, 12:35:36 Gönderen: UMT23 »

Çevrimdışı Ömer

• Harbour
« Yanıtla #1 : 01 Şubat 2012, 12:35:22 »
boxer dergisi kendi tarzında fotoğraflarla açıklasaymış daha çarpıcı, bilgilendirici bi haber olurmuş :bonuskafa :bonuskafa

Çevrimdışı ΤενҒіκ Έʀκ

• ADMINISTRATOR
  • Scirocco Gurusu
  • Yer: TEKIRDAG
    • www.sciroccom.com
« Yanıtla #2 : 01 Şubat 2012, 12:35:40 »
http://www.haber7.com/haber/20100124/Karda-arac-kullanmanin-puf-noktalari.php

Karda araba kullanma teknikleri

SAKIN FRENE BASMA! Karlı zeminde tekerleklerin kaydığını hissettiğinizde, panik yapıp frene kesinlikle basmayın. Bu tekerleklerin çekişini ortadan kaldırır ve aracınızı kontrol edemezsiniz. Aracınız kaymaya başladığında blok fren hiç bir işe yaramaz. Savrulduğunuzu hissettiğinizde pedallardan ayağınızı çekin ve aracın kendi kendine yavaşlamasına izin verin. Fren yapmak gerekiyorsa ve ABS devreye giriyorsa, ani fren yapmayın. Eğer arabanızda ABS yoksa pedalı yavaşça pompalayarak tekrar tekrar fren yapın.

ARAÇ TAKİP MESAFESİNE AŞIRI DİKKAT ET  Karlı havada sürüş deneyimi olmayan birçok insan, önündeki aracı çok yakından takip ediyor. Bu durumda da herhangi bir problem olduğunda tepki gösterme sürenizi azaltıyor. Karlı havalarda, arabalar arasındaki mesafenin, normalin iki katı kadar olması gereklidir. Örneğin, yaklaşık 50 km hızla gidiyorsanız, öndeki araçla aranızdaki mesafe 12 araç uzunluğunda olmalı.

ARABAYA BİNMEDEN KAZAYI ÖNLE Sürücüler, arabalarını soğuk ve karlı kış havasına göre hazırlamazlar. Gerçekte, en tehlikeli yol ilk kar yağışından sonraki gündür. Arabanızı kış için hazırlamak için, her lastiğin diş kalınlığını kontrol edin. En iyi yol tutuşu için bu kalındığı en az 4.8 milimetre olması gereklidir. Eğer çok kar yağışının etkili olduğu bir bölgede yaşıyorsanız uzmanlar aracınıza kar lastikleri takmanızı öneriyorlar. Ani soğuklara donmalara karşı aracınızın motor suyusundaki anti-freeze seviyenizi, akü su ve şarj seviyelerinizi kontrol edin. Cam yıkama suyunun donmasını önlemek için satılan özel solüsyonlardan kullanabilirsiniz. Buna rağmen su püskürtme memelerinin donduğunu fark ederseniz panik yapmayın, motorunuz ısındıkça buradaki buzlar çözülecektir. Ön ve arka camlardaki buz ve buğu gidericinizin çalıştığından emin olun. Çekme halatı, takoz ve zincirin yanı sıra arabanızda kar küreği, fener ve kar kazıma aleti bulundurun. Eğer şehir dışında yaşıyorsanız işaret fişekleri oldukça işinize yarayacaktır.

DÖRT ÇEKERLER BAZEN DÖRT ÇEKMEZ!  Bazı dört çekiş sistemine sahip araçlar, karlı ve buzlu yol koşullarında normal araçlara göre daha iyi performans gösterirken, sürücünün olası küçük bir hatasıyla buteknolojiters tepebilir. Dört çekiş sistemi, aracınızın ihtiyacı olan torku orantılı miktarda tekerleklerin hepsine ayrı ayrı dağıtıyor ve bu da karlı yollarda ekstra bir yol tutuş sağlıyor. Ancak, bu karlı yolda hız yapabileceğiniz ya da aniden durabileceğiniz anlamına gelmiyor. Dört çekerli sürüş, aracınızı yavaşlatmanız gerektiğinde size ilave bir duruş katkısı sağlamayacaktır.

Çevrimdışı ΤενҒіκ Έʀκ

• ADMINISTRATOR
  • Scirocco Gurusu
    • www.sciroccom.com
« Yanıtla #3 : 01 Şubat 2012, 12:38:04 »
Sabitledim... paylasim icin tesekkurler UMT23 :)

Çevrimdışı Emre24

• Transport
« Yanıtla #4 : 01 Şubat 2012, 17:29:13 »
http://www.haber7.com/haber/20100124/Karda-arac-kullanmanin-puf-noktalari.php

Karda araba kullanma teknikleri

SAKIN FRENE BASMA! Karlı zeminde tekerleklerin kaydığını hissettiğinizde, panik yapıp frene kesinlikle basmayın. Bu tekerleklerin çekişini ortadan kaldırır ve aracınızı kontrol edemezsiniz. Aracınız kaymaya başladığında blok fren hiç bir işe yaramaz. Savrulduğunuzu hissettiğinizde pedallardan ayağınızı çekin ve aracın kendi kendine yavaşlamasına izin verin. Fren yapmak gerekiyorsa ve ABS devreye giriyorsa, ani fren yapmayın. Eğer arabanızda ABS yoksa pedalı yavaşça pompalayarak tekrar tekrar fren yapın.

ARAÇ TAKİP MESAFESİNE AŞIRI DİKKAT ET  Karlı havada sürüş deneyimi olmayan birçok insan, önündeki aracı çok yakından takip ediyor. Bu durumda da herhangi bir problem olduğunda tepki gösterme sürenizi azaltıyor. Karlı havalarda, arabalar arasındaki mesafenin, normalin iki katı kadar olması gereklidir. Örneğin, yaklaşık 50 km hızla gidiyorsanız, öndeki araçla aranızdaki mesafe 12 araç uzunluğunda olmalı.

ARABAYA BİNMEDEN KAZAYI ÖNLE Sürücüler, arabalarını soğuk ve karlı kış havasına göre hazırlamazlar. Gerçekte, en tehlikeli yol ilk kar yağışından sonraki gündür. Arabanızı kış için hazırlamak için, her lastiğin diş kalınlığını kontrol edin. En iyi yol tutuşu için bu kalındığı en az 4.8 milimetre olması gereklidir. Eğer çok kar yağışının etkili olduğu bir bölgede yaşıyorsanız uzmanlar aracınıza kar lastikleri takmanızı öneriyorlar. Ani soğuklara donmalara karşı aracınızın motor suyusundaki anti-freeze seviyenizi, akü su ve şarj seviyelerinizi kontrol edin. Cam yıkama suyunun donmasını önlemek için satılan özel solüsyonlardan kullanabilirsiniz. Buna rağmen su püskürtme memelerinin donduğunu fark ederseniz panik yapmayın, motorunuz ısındıkça buradaki buzlar çözülecektir. Ön ve arka camlardaki buz ve buğu gidericinizin çalıştığından emin olun. Çekme halatı, takoz ve zincirin yanı sıra arabanızda kar küreği, fener ve kar kazıma aleti bulundurun. Eğer şehir dışında yaşıyorsanız işaret fişekleri oldukça işinize yarayacaktır.

DÖRT ÇEKERLER BAZEN DÖRT ÇEKMEZ!  Bazı dört çekiş sistemine sahip araçlar, karlı ve buzlu yol koşullarında normal araçlara göre daha iyi performans gösterirken, sürücünün olası küçük bir hatasıyla buteknolojiters tepebilir. Dört çekiş sistemi, aracınızın ihtiyacı olan torku orantılı miktarda tekerleklerin hepsine ayrı ayrı dağıtıyor ve bu da karlı yollarda ekstra bir yol tutuş sağlıyor. Ancak, bu karlı yolda hız yapabileceğiniz ya da aniden durabileceğiniz anlamına gelmiyor. Dört çekerli sürüş, aracınızı yavaşlatmanız gerektiğinde size ilave bir duruş katkısı sağlamayacaktır.
Yokuştan inerken el freni çeken bile gördüm :bonuskafa

Çevrimdışı ΤενҒіκ Έʀκ

• ADMINISTRATOR
  • Scirocco Gurusu
    • www.sciroccom.com
« Yanıtla #5 : 01 Şubat 2012, 17:51:50 »
Yokuştan inerken el freni çeken bile gördüm :bonuskafa

ne yapsın adam durmayınca paraşüt bile açar :bonuskafa

Çevrimdışı Derviş Coşkun

• Scirocco Gurusu
  • Yer: Üsküdar / İSTANBUL
« Yanıtla #6 : 01 Şubat 2012, 17:54:36 »
Kekstra Eger kullanmayi becerebilirsen cok buyuk rahatlik saglar el freni yokus asagi inerken.
2012 160 BG DSG Şeker Beyazı - Ayna paketi - 18'' İnterlagos  - Sunroof

Çevrimdışı Emre24

• Transport
« Yanıtla #7 : 01 Şubat 2012, 17:58:05 »
Kekstra Eger kullanmayi becerebilirsen cok buyuk rahatlik saglar el freni yokus asagi inerken.
Nasıl olacak ki o ?

Çevrimdışı Derviş Coşkun

• Scirocco Gurusu
« Yanıtla #8 : 01 Şubat 2012, 18:10:25 »
Rampa asagi giderken el frenini 2-3 kademe cek 1. vitese al direksiyonu saglam tut baska birseye karisma frene basman gerekirse en yakin kar yigininin ustune cik. ;)

Çevrimdışı Ahmet Muhtar

• Forum Yöneticisi
  • Scirocco Gurusu
  • Yer: In my bedroom
  • Ahmet Muhtar
« Yanıtla #9 : 01 Şubat 2012, 18:14:28 »
Rampa asagi giderken el frenini 2-3 kademe cek 1. vitese al direksiyonu saglam tut baska birseye karisma frene basman gerekirse en yakin kar yigininin ustune cik. ;)
ya yürü git yanlış bilgiler verme :bonuskafa
arabam bemeve
gel gidelim ataköye
arada giderim nasyonele
boru mu oğlum bu f30 bemeve

arabamla kızlar başıma üşüştü
eski milli kalecimizin adı rüştü
aman volkan dikkat
piston aşağı ya düştü :)

Çevrimdışı 34 GE 0485 (Çınar)

• Harbour
  • Yer: Bahçeşehir/İstanbul
« Yanıtla #10 : 01 Şubat 2012, 18:44:47 »
Fiorinoda kar lastiği var bütün jeepler kaldı ben devam en önemli şey lastik yoksa garajdan çıkmayın :)

Çevrimdışı Derviş Coşkun

• Scirocco Gurusu
« Yanıtla #11 : 01 Şubat 2012, 18:53:51 »
ya yürü git yanlış bilgiler verme :bonuskafa
Foruma geldigim gunden bu yana verdigim en dogru bilgi bu. :bonuskafa En azindan bnde ise yariyor.

Çevrimdışı Umutcan YILMAZ(Hype)

• Harbour
  • Yer: Ankara // Batıkent
  • Golf GTI ( mkV )
« Yanıtla #12 : 01 Şubat 2012, 19:05:57 »
güzel bilgiler :)
Hayat Yollardan Çizilmiş Olsa Bile Birini Seçeceksin..Kestirdiğin Küçücük Bi Ara Bile Olsa Makas Atıp Geçeceksin.

Çevrimdışı MOY

• Forum Yöneticisi
  • Scirocco Gurusu
  • CUMA ÇIKIŞI CAMİDE HOCAYI DÖVECEĞİZ GELEN VAR MI ?
    • şurukkom
« Yanıtla #13 : 02 Şubat 2012, 14:46:56 »
dik buzlu ramadan ileri oalrak inmeniz gerekiyorsa araç manuelse alın geriye yarım debriyaj  yaparak inin keyfinize bakın..
34 RUN 02 2010 rocco sold
34 RUN 08 2011 E350 4M
34 MOY 86 2011 GOLF R
34 MOY 86 2016 BMW 4 CABRIO

Çevrimdışı Silver Bullet

• Scirocco Gurusu
  • Yer: izmir
  • Esse est percipi
« Yanıtla #14 : 10 Şubat 2015, 23:47:12 »
yeni konu acmak istemedim zaten kilitli baslik hortlatayim dedim :)

bugun izmirden yola ciktim ankaraya dogru, dun yollar acik gozukuyordu ama raporlardan gordugum kadari ile karin gelecegi belliydi. `mecbur oldugum icin ciktim yola!`. aracin bakimlari yeni yapildigi icin, arac randiman olarak iyi kondisyondaydi, dun silecek suyuna da yenisini katmayi ihmal etmedim ancak -5 dereceleri gorunce yolda fiskiyeler dondu tabi. :/  ayrica on camda yan sanayi silecek vardi ve pismanligini cok yasadim bugun. bu yuzden kesinlikle paraya kiyin orjinal sileceklerden alin derim eger ihtiyaciniz varsa. canima okudu resmen, gorusum cok dustu bazi yerlerde silecek performansi yuzunden.

afyona 70 km kala polis yolu kapadi ve cikis vermedi, yolda kalan araclar varmis yokusta kardan oturu (yaklasik 20 - 25 dk beklettiler bizi), abimin aldigi coraplari taktim firsattan istifade ve yol acilinca kedi gibi tirmandim karli ve buzlu yokusu . yol acilinca 2 dk`da soktum.
bir de polatliya 30 km kala yol yeniden buzlandi ve aracin basi kici ayri oynamaya baslayinca tekrar cektim kenara ve taktim corabi.
takmasi ve sokmesi cok kolay. duzgun becerebilirseniz 2 - 3 dakika icinde her iki tekeri de takabiliyorsunuz. gerdirmesi, cektirmesi yok! lastikli. onemli olan nokta tam lastik ebat olcunuze gore almaniz corabi. yoksa tekerden kayip parcalanabilir.
uzun lafin kisasi aracinizda uygun donanim yoksa bu sartlarda yola cikmayin  :utandim

https://www.youtube.com/watch?v=WYjIDvSdzHQ

eger autosock ile alakali daha once paylasim yapildiysa kusuruma bakmayin, hatirlamadigim icin belki birilerinin isine yarar diye burdan yazayim dedim.
« Son Düzenleme: 10 Şubat 2015, 23:56:20 Gönderen: Silver Bullet »
Downloading content... Please wait!