Konu: EMNİYET KEMERİ KULLANMANIN ÖNEMİ !!!  (Okunma sayısı 7638 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı halil ayhan

• Scirocco Gurusu
  • Yer: istanbul/ş.urfa
  • araba almaya satmaya tövbeli genç :)
« Yanıtla #30 : 10 Mayıs 2013, 16:04:47 »
Valla 7 senedir hemen hemen trafikteyim sanirim en fazla 4 kez takmisimdir o kemeri...Ama ehliyette puan kalmayinca dedim hadi takmaya baslayalim kendimi alistirmaya calisiyorum birde o scirocco kazasi gozumun onune geliyor genc olmeye niyetim yok dedim bi iki haftaya tamamen alisirim kemere

Çevrimdışı Rated

• Int.Transfer
  • Yer: İstanbul
  • Oğuzhan YANYA
« Yanıtla #31 : 10 Mayıs 2013, 18:55:37 »
bundan once kemer takmayip toka kullaniyordum scirocco yu aldim alali kemer takmaya basladim. artik aliskanlik haline geldi. baska hangi arabayi kullanirsam kullanayim ilk isim kemer takmak oluyor. bazi haberleri goruncede iyiki alismisim diyorum.

Sent from my iPhone using Tapatalk
..to live is to die..

Çevrimdışı CHAPPULING

• Scheduled
  • *
  • Yer: Say Hello 2 My Little Friend
« Yanıtla #32 : 10 Mayıs 2013, 19:11:50 »
kemer takmadıgım için yaptıgım bi kazadan kurtuldum belki de takmıs olsaydım sürücü tarafında sıkısıcaktım kemer olmadıgı için sürücü koltugunu kırıp arka tarafa gectim allah korudu ama o günden beri markete bile gitsem takarım kemeri nedense kemer taktıktan sonra arabaya olan hakimiyetim daha da artıyormus gibi gelıyo :)

kaderde varsa kemerli veya kemersiz farketmez ama rahat ve konfor acısından öneririm mutlaka :)

2012 Ford Focus 1.6 TDCI Titanium X Paket 115 atgücü
2012 Vw Jetta 1.6 TDI Bosline Paket 105 atgücü

E artık bi benzinli coupe şart..

Çevrimdışı T.C. Kaan

• Scirocco Gurusu
  • Yer: istanbul
« Yanıtla #33 : 10 Mayıs 2013, 19:54:19 »
kemer takmadıgım için yaptıgım bi kazadan kurtuldum belki de takmıs olsaydım sürücü tarafında sıkısıcaktım kemer olmadıgı için sürücü koltugunu kırıp arka tarafa gectim allah korudu ama o günden beri markete bile gitsem takarım kemeri nedense kemer taktıktan sonra arabaya olan hakimiyetim daha da artıyormus gibi gelıyo :)

kaderde varsa kemerli veya kemersiz farketmez ama rahat ve konfor acısından öneririm mutlaka :)

bu istisna ve istisnalar kaideleri bozmaz. söylediğiniz doğru kaderde varsa... fakat bide sayılarla ispatlanmış gerçekler var. kemer takılıyken hayatını kaybetme oranı kemersizken ki orana göre bir hayli düşük. kemersizken ölen 100 haber okuruz ama kemer yüzünden ölen bir belki iki... o yüzden gene de takalım biz kemerlerimizi...

Çevrimdışı CHAPPULING

• Scheduled
  • *
« Yanıtla #34 : 10 Mayıs 2013, 20:54:01 »

bu istisna ve istisnalar kaideleri bozmaz. söylediğiniz doğru kaderde varsa... fakat bide sayılarla ispatlanmış gerçekler var. kemer takılıyken hayatını kaybetme oranı kemersizken ki orana göre bir hayli düşük. kemersizken ölen 100 haber okuruz ama kemer yüzünden ölen bir belki iki... o yüzden gene de takalım biz kemerlerimizi...

tabiki ben de kesinlikle takılması gerektigini savunuyorum hiçbisey için degilse o rahat ve konfor için takıyorum ve dediginiz gibi cok dogru bir sey var emniyet kemeri hayat kurtarır :) sosyal mesajımızı da verdik  :D

Çevrimdışı Silver Bullet

• Scirocco Gurusu
  • Yer: izmir
  • Esse est percipi
« Yanıtla #35 : 10 Mayıs 2013, 21:33:23 »
hadi yolcu tarafını geçtim şöşfr tarafındaki kemer takılmadğında tak tak tak tak ses yapıyor, takmayan arkadaşlar bu sese nasıl katlanıyor onu da çözemiyorm. bazen sırf o sesi duymamak için takıyorum :) (şaka bi yana ben her oturdugumda koltuga önce kemerimi takarım.) insan arabayla takla atıp ,koltuk değiştirince havada, anlıyor kemer takmanın ne demek oldugunu  :lol :lol,
Downloading content... Please wait!

Çevrimdışı mrasafated

• Int.Transfer
  • Yer: Moscow
« Yanıtla #36 : 11 Mayıs 2013, 03:34:39 »
Gecen beklerken, motor kapaliyken, durdugum yerde elim iki kere kemere gitti :( kendimi boslukta hissettigden oldu ama ucuncude kemeri taktim. Buda gereksiz ve fazla takinti heralde :S Arka koltukta emniyet kemeri cezasi yedigimden beri boyle :lol oda arkadasim duz cizgide serit ihlali yaptigi icin durdurulmustuk, polis yazacak ceza bulamayinca bana da yazmisti :D

Çevrimdışı Y.Headshot

• Scirocco Gurusu
  • Yer: Ankara
« Yanıtla #37 : 11 Mayıs 2013, 03:43:36 »
Ben artık şu zamanda kemer takmamayı apaçilik olarak değerlendiriyorum :) Hani vardır ya koltuğu arkaya yatıran ama koltuğa hiçbir durumda yaslanmayan insanlar ki onlar kemer nedir nerden bilecek ?? Kemer takmayınca nasıl bir özgürlük geliyor ki dans falan mı ediyor takmayanlar koltukta ? 10 saniyenizi almaz....

Megane Coupe RS BodyK... (in use)
BMW F30 320d Sportline SOLD

Çevrimdışı Y.Headshot

• Scirocco Gurusu
« Yanıtla #38 : 11 Mayıs 2013, 03:53:36 »
Ayrıca kemer takmayan arkadaşlar neyine güveniyor da takmıyor ben buna şaşıyorum... Hani kendine çok mu güveniyo bu arkadaşlar aaa ben süper araba kullanırım bana hiç bir şey olmaz mıdır bu ya da kaza yaparsak ta ölürüz artık ne diyelim kafası mıdır ?? Tekrar dediğim gibi hayatta kalmak ile ölüm arasındaki çizgiyi belirleyen bir şeyse bu eğer, takmamak ölümü kabullenmektir net....
« Son Düzenleme: 11 Mayıs 2013, 03:55:26 Gönderen: Yağız CNK »

Çevrimdışı Y.Headshot

• Scirocco Gurusu
« Yanıtla #39 : 11 Mayıs 2013, 04:17:27 »

Kemer üzerine yapılan bunca test, bunca yaşanılanlar ve teknik açıdan araştırmalar boş o zaman kemer diye bir şey olmasın araçlarda ? Sizinki bir istisnai durum kemersiz kurtulmuşsunuz ama kaderde varsa kemerli veya kemersiz ifadesi bana çok yanlış geliyor. Unutmayın tedbir denen bir şey vardır bazen kaderinizi belirler.....

Çevrimdışı CHAPPULING

• Scheduled
  • *
« Yanıtla #40 : 11 Mayıs 2013, 14:49:04 »

Kemer üzerine yapılan bunca test, bunca yaşanılanlar ve teknik açıdan araştırmalar boş o zaman kemer diye bir şey olmasın araçlarda ? Sizinki bir istisnai durum kemersiz kurtulmuşsunuz ama kaderde varsa kemerli veya kemersiz ifadesi bana çok yanlış geliyor. Unutmayın tedbir denen bir şey vardır bazen kaderinizi belirler.....

anlamamıssınız sanırım :) ben zaten kemer takmadıgım halde kazadan kurtulmama ragmen o günden sonra KEMERSİZ markete bile gitmedigimi söyledim ve kemerin öneminden bahsettim :) tedbir ayrı verdigi konfor ve güven hissi ayrı kemeri sonuna kadar savunurum :)

ama ortada bi gercek var kemer takılı olsa da olmasa da allah korusun kaza anında ne olacagını bilemeyiz ama tedbiri elden bırakmayıp kemeri ve diger güvenlik önlemlerini mutlaka almamız gerekiyor :)

fikir aynı söyleyis yolu farklı ;)
« Son Düzenleme: 11 Mayıs 2013, 14:50:51 Gönderen: Mehmedovic »

Çevrimdışı revivo73

• Transport
  • Yer: Bursa
  • Mazda RX-8
« Yanıtla #41 : 30 Haziran 2013, 14:42:32 »
Bu konuda ArTHaS bayağı güzel yazmış, aşağıda alıntı yaptım.

Üstüne eklebebilecek pek birşey yok, sadece kemer alarmı susturucularla ilgili not düşebilirim. Aracınızda kemer alarmı susturucu varsa, onu iptal ettirin, alarm ötsün. Ötsün ki kemeri takmadığınızda önemini kafanıza bağırsın.

Ben şapşal kuzenime bir türlü taktıramıyorum.

Kimi arkadaşlar "nasıl olsa şehiriçindeyiz, az hızlarda dolanıyoruz, gerek yok takmaya" diyor.
Ama özellikle yeni nesil araçlarda emniyet kemeri takmamak daha büyük tehlike doğuruyor. Nedir o derseniz; havayastığı.

Havayastığı, kemerle birlikte görevini yerine getirebilen bir güvenlik önlemi. Kemer vücudu tutuyor, havayastığı ise sadece kafa hareketini sönümlüyor. Kemer olmazsa tüm vücudunuz kaza anında havayastığına doğru gidiyor ve sakatlıklar oluyor, hatta ölüme kadar gidiyor olay.

TV'de bazı kazaları görmüşsünüzdür, araçta önemli bir hasar yok ama içindekiler ölüyor. Niye? Kemer yok da ondan. Ya birbirlerine çarpıyorlar, ya aracın içinde konsola, sağa sola...

Adana'da metro girişine uçan polisleri görmüşsünüzdür. Onda da arabada adam gibi hasar yoktu, adamlar ölüp gittiler yazık oldu, çok büyük ihtimalle kemer falan yoktu. Kırık-çıkıkla atlatabilecekleri kazada öldüler.

Hala bu kadar şeye rağmen kemer takmayanı anlamıyorum. İnşallah bir kaza yoluyla tecrübe etmezler diyeceğim ama bir musibet bin nasihatten iyidir demişler. Kaza yapan anlar bunu anca herhalde...

Şehiriçinde "nasıl olsa yavaşız" diye kemer takmayan arkadaşlar, çarpma testleri 50-60km/h ile yapılıyor, bir bakın araçlar ne hale geliyor, sürücüyü temsil eden manken çarpma esnasında ne hareketler yapıyor, kemer nasıl tutuyor onlara da bir bakın.

Bir de araç kullanmayan, ehliyeti olmayan kişiler yanınıza biner, "abi takayım da ceza yeme" der mesela aptalca bir şekilde. Ben de direk terslerim, "cezası umurumda değil, kaza anında camdan uçup gitmek istiyorsan takma abi" diyorum. Ne demek istediğimi anladıklarında alıp takıyorlar.

Sırf önde takmak da yeterli değil, eskiden beri gelen alışkanlık, arkada nasıl olsa birşey olmaz diye de kemer takılmıyor. Aslında orada da takmak lazım. Yukarıda arkadaşın dediği gibi, arkadan uçanlar da öndekileri öldürebiliyor.

Bunca şeyin üstüne, halen arabada çocuklarını öne oturtan, çocuğunu ön tarafta kucağında yolculuk yaptıranlar insanlar var. Bunlara salak gözüyle bakıyorum. Bu nasıl bir zihniyettir. Hadi herşeyi geçtik kendinizi önemsemiyorsunuz, çocuğunuzu da mı? Güya insanlar bilinçleniyor diyoruz eskiye göre, hani nerede?

Bursa

Çevrimdışı Ardila_06

• YASAKLI ÜYE ( Süresiz )
  • In Production
  • **
  • Yer: İstanbul
« Yanıtla #42 : 08 Temmuz 2013, 20:32:00 »
Emniyet kemeri tamamen bir alışkanlık ve bu alışkanlık yaptıkça insana yerleşiyor