Konu: Polo gti 1000km yağ değişimi  (Okunma sayısı 8047 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Aytaç GTI

• Scheduled
  • *
  • Yer: Denizli
« : 09 Ocak 2012, 18:18:23 »
Aracı teslim alalı 2 gün oldu. 1000km yi buldum. Rodajına çok dikkat ettim.
Bugün servise uğrayıp yağ ve yağ filtresini değiştirmek istediğimi söyledim.
15.000km ye kadar bu şekilde kullanabilirsiniz, değiştirmenize gerek yok dediler. Biliyorum ama bence gerek var diyerek olayı kapattım.
Fiyat olarak 220 tl söylediler, bana biraz fazla geldi ama sizce normalmidir ?
Birde, hangi yağı koyacaklarını bilmiyorum. Yağı ben mi alıp gideyim ? Hangi yağı kullanayım ?

Biliyorsunuz GTI larda yağ eksiltme sorunu var çoğu kullanıcıda, bu sıkıntıları yaşamamak için rodaj ve yağ konusu ile ilgili baştan önlemimi almak istediğimden soruyorum.
Teşekkürler  :)

FK4330

• Ziyaretçi
« Yanıtla #1 : 09 Ocak 2012, 18:19:59 »
+1 ben de yağımı değiştirmek istiyorum 2 gündür araştırıyodum hangi yağı kullansam orj. yağ mı alsam diye

Çevrimdışı ΤενҒіκ Έʀκ

• ADMINISTRATOR
  • Scirocco Gurusu
  • Yer: TEKIRDAG
    • www.sciroccom.com
« Yanıtla #2 : 09 Ocak 2012, 18:29:08 »
+1 ben de yağımı değiştirmek istiyorum 2 gündür araştırıyodum hangi yağı kullansam orj. yağ mı alsam diye

Aracı teslim alalı 2 gün oldu. 1000km yi buldum. Rodajına çok dikkat ettim.
Bugün servise uğrayıp yağ ve yağ filtresini değiştirmek istediğimi söyledim.
15.000km ye kadar bu şekilde kullanabilirsiniz, değiştirmenize gerek yok dediler. Biliyorum ama bence gerek var diyerek olayı kapattım.
Fiyat olarak 220 tl söylediler, bana biraz fazla geldi ama sizce normalmidir ?
Birde, hangi yağı koyacaklarını bilmiyorum. Yağı ben mi alıp gideyim ? Hangi yağı kullanayım ?

Biliyorsunuz GTI larda yağ eksiltme sorunu var çoğu kullanıcıda, bu sıkıntıları yaşamamak için rodaj ve yağ konusu ile ilgili baştan önlemimi almak istediğimden soruyorum.
Teşekkürler  :)

504/507 kodlu olsun ve malesef bu servislerde fıcılı olarak pek yok... castrol shell ve mobilde var... tavsiye ederim.. ben dieselini de kullanıyorum motorun sabah çalışması ve soğuk  motorla yolda akışı dahi değişiyor.. 

Çevrimdışı firadiko

• Transport
  • Yer: Göktürk
« Yanıtla #3 : 09 Ocak 2012, 18:31:44 »
Ben 2000km deyken değiştim kendi yağımı kendi yağ filtremi aldım ustama değiştirdim 80 lira ;)

FK4330

• Ziyaretçi
« Yanıtla #4 : 09 Ocak 2012, 18:34:04 »
Tevfik abi spesifik bi adı var mı kolayca bulabileceğimiz :) ?  yoksa 504 /507 diye mi alıyoruz ?

firadiko  hangi marka kullandın ? rodajdan sonra falan değiştirmek gerekiyor diye biliyorum gerçi rodaj yapmadık ama yinede değiştiriyim 7000km de aracım

Çevrimdışı firadiko

• Transport
« Yanıtla #5 : 09 Ocak 2012, 18:36:36 »
Tevfik abi spesifik bi adı var mı kolayca bulabileceğimiz :) ?  yoksa 504 /507 diye mi alıyoruz ?

firadiko  hangi marka kullandın ? rodajdan sonra falan değiştirmek gerekiyor diye biliyorum gerçi rodaj yapmadık ama yinede değiştiriyim 7000km de aracım

Evet eğer uzun ömürlü ve sağlıklı kullanmak için sıfır alınan araçların mutlaka rodaj sonrası yağ değiştirmek lazım. Ben mobil 5w30 kullandım tavsiyeler üzerine.

Çevrimdışı Derviş Coşkun

• Scirocco Gurusu
  • Yer: Üsküdar / İSTANBUL
« Yanıtla #6 : 09 Ocak 2012, 18:37:11 »

Sanırım 0w/30 olması lazım Tevfik abi söyler. Yanlış biliyor olabilirm.

Ya ben herşeyi geçtimde hocam sen 2 günde 1000km yolyapmayı nasıl başardın. :?
2012 160 BG DSG Şeker Beyazı - Ayna paketi - 18'' İnterlagos  - Sunroof

Çevrimdışı Aytaç GTI

• Scheduled
  • *
  • Yer: Denizli
« Yanıtla #7 : 09 Ocak 2012, 18:37:32 »
Ben 2000km deyken değiştim kendi yağımı kendi yağ filtremi aldım ustama değiştirdim 80 lira ;)

Bu şekilde değiştirmek garanti'de sorun çıkarmaz mı ? Bana gti a uygun yağ filtresi verin, kendim değiştiricem desem ne derler acaba ? çok alınganlar  :hihi

Aracı İstanbul'dan satın aldım, ertesi gün Denizli'ye döndüm. Hiç zor olmadı   :D
« Son Düzenleme: 09 Ocak 2012, 18:40:37 Gönderen: aytaral »

Çevrimdışı CND

• Forum Yöneticisi
  • Harbour
« Yanıtla #8 : 09 Ocak 2012, 18:39:21 »
Doğuş ve bayilerinde yağ konusunda şöyle bir durum var.Her bayi Doğuş ve vw onayını aldıktan sonra istedikleri marka ile anlaşma yapabiliyor.Bayi yağ numunesini Doğuş onayına sunuyor, eğer sonuç olumlu ise vw son onayı verip bayinin kendi özelinde anlaşma yapmasına izin veriyor.

Kimisi Shell kimisi mobil kimisi castrol kullanıyor.O yüzden dikkat etmekte fayda var.

Ben kendi aracımda Castrol Edge 5w-30 kullanıyorum.Aynı ürünü servis başka bir ad ile satıyor ve arkasına vw onayı yazılmasına imkan sağlıyor.Sebebi de bayide yaşanması muhtemel bir yağ fiyatı kavgasını önlemek :D Servisler yağdan kazandığını bir çok şeyden kazanmıyor  :bonuskafa :bonuskafa

Performans seviyeleri:ACEA A3/B3 A3/B4 ve C3
Onayları: MB-Approval 229.51 BMW Longlife-04

Çevrimdışı ΤενҒіκ Έʀκ

• ADMINISTRATOR
  • Scirocco Gurusu
    • www.sciroccom.com
« Yanıtla #9 : 09 Ocak 2012, 18:42:30 »

Evet eğer uzun ömürlü ve sağlıklı kullanmak için sıfır alınan araçların mutlaka rodaj sonrası yağ değiştirmek lazım. Ben mobil 5w30 kullandım tavsiyeler üzerine.

hepsi 5w/30 ama servislerde 502/505 var uyarayım dedim... bu yagda akıllı yağ molekülleri yok ve euro5 için geliştirilmiş değil...

Çevrimdışı firadiko

• Transport
« Yanıtla #10 : 09 Ocak 2012, 18:44:52 »

Bu şekilde değiştirmek garanti'de sorun çıkarmaz mı ? Bana gti a uygun yağ filtresi verin, kendim değiştiricem desem ne derler acaba ? çok alınganlar  :hihi

Aracı İstanbul'dan satın aldım, ertesi gün Denizli'ye döndüm. Hiç zor olmadı   :D

Yedek parça para gördü mü parçayı vermemezlik yapmaz sorgulamaz çok :) Bi önceki aracımdada yağdan hep geçirdiklerinden kendim götürüyordum yağı bakım zamanı bundan koyun diye sıkıntı çıkmıyodu ;)
« Son Düzenleme: 09 Ocak 2012, 18:47:34 Gönderen: firadiko »

Çevrimdışı ΤενҒіκ Έʀκ

• ADMINISTRATOR
  • Scirocco Gurusu
    • www.sciroccom.com
« Yanıtla #11 : 09 Ocak 2012, 18:50:05 »
vw 504/507 premium bir ürün.. ve gerçekten tartışmasız çok iyi.. vw nin CR tdi bluemotionlar dahil ve tüm TSI 2009 ve sonrası 504/507 kullanması gerekir... diğer yağda 502/505 te iş yapar vw onayı bu rakam zaten ama  dediğim gibi 504/507 kullanmak gerekiyor... ve malesef birçok yağcı yada servis bunu bilmiyor... doğuşun yağ standartı falan takip ettiğini sanmıyorum çünkü bu 504/507 fıcılı yag örneğin shellde daha yeni ekim2011 de ithalattan geldi... castrolde 4 lt ligi aylardır yok... mobilde 1 ligi yok... castrol fıcılı bu yıl ithal edecek vs vs.. yani doğuş isteseydi getirirdi ithalatçı petrol firmaları ama stoktakini yuksek iskonto ile doğuş bayilerine plase etmek çok daha karlı :D tabi kafayı kullanan detaya bakan için hafif yollu ithalatta var piyasada... sanırım bu yıl ortalarında yavaş yavaş öğrenilir... ne güzel dimi 3 yıl oldu daha yeni gelecek servislere fıçılısı... :D

FK4330

• Ziyaretçi
« Yanıtla #12 : 09 Ocak 2012, 18:58:08 »
Tevfik abi yağ satan bir yere gitsem 504/507 istiyorum desem anlarlar mı ? Peki performansa yönelik yağ almak istesem yüksek numaralısına mı  bakıyoruz :bonuskafa

Çevrimdışı ΤενҒіκ Έʀκ

• ADMINISTRATOR
  • Scirocco Gurusu
    • www.sciroccom.com
« Yanıtla #13 : 09 Ocak 2012, 18:58:23 »

Yedek parça para gördü mü parçayı vermemezlik yapmaz sorgulamaz çok :) Bi önceki aracımdada yağdan hep geçirdiklerinden kendim götürüyordum yağı bakım zamanı bundan koyun diye sıkıntı çıkmıyodu ;)

Tevfik abi yağ satan bir yere gitsem 504/507 istiyorum desem anlarlar mı ? Peki performansa yönelik yağ almak istesem yüksek numaralısına mı  bakıyoruz :bonuskafa
aldığınız yag 502/505 olmasın eminmisiniz... yağın viskozitesi yani 5/30 yada 0/30 değil, vw standartı önemli... ben kışlık tdi de Shell AV-L 504/507 0W/30 kullanıyorum... yaz ayındada AV-L 5W/30... bu yag vag gruba özel bir yag... buna karşılık gelen aftermarket yağı ise Shell helix ultra extra 5W/30 hem dizel hem benzinli için ve sadece 504/507 vw std ında... antalyada yasasam yaz ayında 5W/50 kullanırdım... yada erzurumda kış ayında 30W/30 vs... bunlar kullanıldığı iklime göre değişir ama 504/507 değişmez... ülke ortalamamız 5W/30 için vag tarafından normalize edilmiş ve petrol firmalarına list edilmiştir...

Çevrimdışı ΤενҒіκ Έʀκ

• ADMINISTRATOR
  • Scirocco Gurusu
    • www.sciroccom.com
« Yanıtla #14 : 09 Ocak 2012, 19:02:02 »
şimdi devam edeyim aftermarket yagı yani helix ultra extra 5w/30 504/507 nin de başka std nolarınıda kapsayarak örnegin mercedes ve volvonun da birçok motorları için önerdiğini ama Shell AV-L nin sadece vag grup için olduğunu ve ticari yağ pazarlama kanalıyla satıldığını belirtmek isterim...