Konu: Yagmurda guvenli sürüşün 12 altin kurali  (Okunma sayısı 2243 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Derviş Coşkun

• Scirocco Gurusu
  • Yer: Üsküdar / İSTANBUL
« : 12 Ekim 2011, 16:33:24 »
Bircok arkadasimiz bu kurallari biliyordur fakat hazir yagislar artmisken bu kurallari gozden gecirmek faydali olur diye dusundum.

- Yagisli havada araclarin fren tutma gucu zemine bagli olarak azalacagindan, ondeki aracla olan takip mesafesini artirmak gerekir.
- Yagmur esnasinda ya da sonrasinda bircok yolda olusan kucuk goletler, araclar icin ciddi tehlike anlamina gelir. Aqua planning olarak bilinen yerle temasin kaybolmasi, arac kontrolunun imkansizlasmasi durumunu onlemek icin bu tur su birikintilarine oldukca yavas giriniz.
- Yollarda yogun su tutma riski olan gecitler, cukur alanlar gibi yerlerden kacinin. Aracinizla boyle bir suya girmek zorunda kalirsaniz arac stop etmeden yavasca yol almaya devam edin.
- Ondeki ve yandaki araclardan sicrayan su birikintilerine karsi yuksek hizdan kacinin ve yagis devam ederken silecekleri uygun hizda surekli acik tutun. Bu konuda da uygun takip mesafesi onemlidir.
- Yagmurda otomobil kullanirken gorus acikligini saglamak icin klima ya da havalandirma sisteminin bir iki dakika dogrudan cama yansitarak yola cikmak gerekir. Yol boyunca bugu olusumunuda bu sekilde onleyebilirsiniz.
- Aynalar ve arka camlardaki yagmuru kurutmak icin rezistanslari acik tutmalisiniz.
- Silecek lastiklerinin gorevini yerine getirmesi icin eskimemis olmasina ve silecek motorlarinin zaman zaman servis yada elektrikcide kontrol edilmesine dikkat edin.
- Farlarin yagisli havalarda acik olmasi gorme ve gorulmeyi saglar.
- Lastiklerinizin kisa uygun olup olnadigini kontrol edin, lastik uzerindeki izler/desenler suyun hizla bosaltilmasini saglar.
- Yagisli havalarda sel tehlikesine karsi aracinizi cukur yerlere degil, hafif egimli park alanlarina trafigi aksatmayacak bicimde park edin.
- Kasko policenize sel teminati olup olmadigina bakin, arac alirken sel magduru olup olmadigini kontrol ettirin.
- Mont, kaban, bot gibi surusu zorlastiran kiyafetleri arac kullanirken tercih etmeyin.

Not: Bir yerde otururken gazetede gordum telefondan paylastim yazim hatasi vs. olabilir bilgisayara gecince duzeltirim.
2012 160 BG DSG Şeker Beyazı - Ayna paketi - 18'' İnterlagos  - Sunroof

Çevrimdışı maximus

• In Production
  • **
  • Yer: adana
« Yanıtla #1 : 12 Ekim 2011, 16:39:19 »
yerinde hatırlatma..elinize sağlık..
yağmur sensörleri aslında birikmiş sularda büyük rahatlık... bir tırla beraber otobanda viraj dönerken tüm camı sıçratan bir su sonrası tam şahadete başlayıp tahmini virajı dönmeye çalışıp aynı anda elimi silecek koluna atana kadar sensör sayesinde bir anda yeryüzüne döndüm:)
bir de lastiklerinize lütfen dikkat edin...
'09 a3 SB 2.0 tdi ambition

Çevrimdışı ΤενҒіκ Έʀκ

• ADMINISTRATOR
  • Scirocco Gurusu
  • Yer: TEKIRDAG
    • www.sciroccom.com
« Yanıtla #2 : 12 Ekim 2011, 16:50:40 »
paylaşım için teşekkürler derviş... :) güvenlik bilinçli bir davranış... :)

Çevrimdışı M E R T

• YASAKLI ÜYE ( Süresiz )
  • Transport
  • Yer: AFYON
  • BAKMA GÜZELİM, ATLA GEZELİM !
« Yanıtla #3 : 12 Ekim 2011, 16:55:58 »
teşekkürler birde ek olarak yan aynalara ve camlara su kayganlaştırıcı sürersen hiçbir sıkıntı kalmaz

şimdi diyeceksiniz neden arka ve ön camlara yapmamalıyız ?

sileceklerler bu maddeden dolayı atlama yapabiliyor bazende bulandıyor onun için arka ve ön camlara uygulamak sakıncalı olabilir.
Mert

03 VB 402

GOLF 6  TDI

Dünya Kadar Malın Olacağına 1 Tane Teyze Oğlun Olsun...

Çevrimdışı rome1986

• Int.Transfer
  • Yer: istanbul
« Yanıtla #4 : 12 Ekim 2011, 17:02:24 »
cok guzel ve yararlı bir paylasım olmus tesekkurler :)
34 be 1986 mini roadster s

Çevrimdışı uralalanya

• Scirocco Gurusu
  • Yer: Ankara
« Yanıtla #5 : 12 Ekim 2011, 18:48:26 »
bugun yandaki kamyon yoldaki bütün suyu aracın üzerine attı yaklaşık 3-4 saniye yolu göremedim yahu. böle yolların taaaa.....
Everyday Im Chapuling

mapped by Dr.ECU - Downpipe - Simota CAI - KW springs - Bixenon + R Led - HR Spacer - VW Bodykit

2009 C180
2011 Range Rover Sport
2011 rocco
2012 Mini Countryman S
2012 BMW Z4

Çevrimdışı @rd@

• Harbour
  • *06 ZRB 77*
« Yanıtla #6 : 12 Ekim 2011, 19:44:37 »
 Su kaydirici solisyon veya spreyleri yan aynalari birde far ve sislere surunce suppper oliiiii
1.4 tsi dsg,candy white,sunroof,bixenon,18 interlagos,r led,winter pack,mirror pack,keyless go,c.c.,caractere dif,llumar,

Çevrimdışı halil ayhan

• Scirocco Gurusu
  • Yer: istanbul/ş.urfa
  • araba almaya satmaya tövbeli genç :)
« Yanıtla #7 : 12 Ekim 2011, 19:48:35 »
yagmurda yapılcak en güzel şey şöyle en slovundan müzik açıp camları açmadan klima ile içerinin havasını dengeleyerek agır agır gitmek :)

Çevrimdışı FURKAN KIZILAY

• Transport
  • Yer: istanbul
« Yanıtla #8 : 12 Ekim 2011, 19:51:49 »
yagmurda yapılcak en güzel şey şöyle en slovundan müzik açıp camları açmadan klima ile içerinin havasını dengeleyerek agır agır gitmek :)

halik bak benim halı saha adlı konus senı bekliyo oynıcaksın kardeşim :)

Çevrimdışı 34BTU92

• Int.Transfer
  • Yer: Ataköy
« Yanıtla #9 : 14 Ekim 2011, 03:26:31 »
En güzeli dsc dtc  kapatıp gaz vermek :P

Güzel hatırlatma teşekkürler
« Son Düzenleme: 14 Ekim 2011, 03:29:35 Gönderen: 34BTU92 »
Akseki

RX8 R3 Kırmızı

34 DS 2611

Çevrimdışı εrgünülker (ßuz)

• Harbour
  • Yer: Libadiye
« Yanıtla #10 : 14 Ekim 2011, 06:19:11 »
Güzel paylaşım. Yağmurda bastırdı iyice :)

Çevrimdışı maximus

• In Production
  • **
  • Yer: adana
« Yanıtla #11 : 14 Ekim 2011, 09:47:05 »
bugun yandaki kamyon yoldaki bütün suyu aracın üzerine attı yaklaşık 3-4 saniye yolu göremedim yahu. böle yolların taaaa.....

aynen...yukardaki postumda da yazmıştım...bir de viraj dönerken düşünün... yahu otobanlarımız bile su topluyor daha ne diyeyim... yağmurda asla otobanda sol şeritten gidemiyorum.
'09 a3 SB 2.0 tdi ambition