Konu: Rüzgar Çetin'in Porsche'u ile yaptığı kazanın MOBESE videosu  (Okunma sayısı 2965 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı solkor

• Harbour
  • Yer: ISTANBUL
  • Yasin DEMİR
« Yanıtla #30 : 09 Şubat 2016, 08:58:53 »
Abi bu istatistik,  kaza sonrası polis'in alkol tesbiti yapabildiği oranda doğru ;) Bunu da göz önünde bulundurmak lazım.
Yasin

2012 Scirocco RSA motorsports /Audi S3 OEM Intercooler / Milltek Sport non resonated catback exhaust /Forge DV / K&N airf./ H&R V2 coilover / Tuning Garage diffuser

Çevrimdışı BB.

• Forum Yöneticisi
  • Scirocco Gurusu
« Yanıtla #31 : 09 Şubat 2016, 09:53:01 »
Abi bu istatistik,  kaza sonrası polis'in alkol tesbiti yapabildiği oranda doğru ;) Bunu da göz önünde bulundurmak lazım.

Tam da bunu yazmak için girmiştim :)

Çevrimdışı revivo73

• Transport
  • Yer: Bursa
  • Mazda RX-8
« Yanıtla #32 : 09 Şubat 2016, 12:51:58 »
Polis kazalarda ilk iş olarak hemen üflettiriyor, benim Pejo'ya (2006'ydı galiba) arkadan kamyonet carpmıştı polis gelince bana da üflettirmişti şaşırmıştım yani arkadan carpan 8/8 kusurlu olduğu halde ben de alkol kusuru bakmışlardı. 2006'da bile öyleydi şimdi cok daha yogun yapıolar, yani alkollü kişinin istatistiklerden sıyrılması zor olsa gerek .)
Bursa

Çevrimdışı Erkan

• Harbour
  • Yer: İstanbul
  • Evli Mutlu Çocuklu
« Yanıtla #33 : 09 Şubat 2016, 13:14:55 »
Polis kazalarda ilk iş olarak hemen üflettiriyor, benim Pejo'ya (2006'ydı galiba) arkadan kamyonet carpmıştı polis gelince bana da üflettirmişti şaşırmıştım yani arkadan carpan 8/8 kusurlu olduğu halde ben de alkol kusuru bakmışlardı. 2006'da bile öyleydi şimdi cok daha yogun yapıolar, yani alkollü kişinin istatistiklerden sıyrılması zor olsa gerek .)

bu arada karşı taraf alkollü olsa bile kazada.. oluş şekline göre sendede kusur varsa.. sigorta kesiyo % yüzde kaÇ KUSUR VARSA  artık

Çevrimdışı ΤενҒіκ Έʀκ

• ADMINISTRATOR
  • Scirocco Gurusu
  • Yer: TEKIRDAG
    • www.sciroccom.com
« Yanıtla #34 : 09 Şubat 2016, 13:51:29 »

bu arada karşı taraf alkollü olsa bile kazada.. oluş şekline göre sendede kusur varsa.. sigorta kesiyo % yüzde kaÇ KUSUR VARSA  artık

Sigortaninda artik adi kaldi yani b.kunu cikardilar para kazanacagiz diye ... Kusur araninca sigortanin ne anlami kaliyor anlamis degilim.. Sigorta bu adı ustunde... Evde abajur kisa devre yapti tak sigorta atiyor.. Evi yanmaktan kurtariyor... Sigortanin maliyeti 50 TL kurtardigi ev dunya para.. Tabiki sigortacilikta risk olacak ... Fazla kaza yapanlarin araclarinin sigorta fiyatini yukseltsinler avrupadaki gibi.. Kurala uyan az prim odemeli.. Ticarilerin sigortalarinin artmasi dogaldir.. Minibuscu para kazanacak diye ugrasilacagina halk guvenli ve dusuk maliyetle nasil tasinir diye ugrassinlar..

Çevrimdışı CND

• Forum Yöneticisi
  • Harbour
« Yanıtla #35 : 09 Şubat 2016, 13:59:30 »
Ben yanlış anlamadıysam bu değişiklik sadece ağır kusurlu olunan kazalar için geçerli. Kırmızı ışıkta geçerek bir araca/insana hasar vermek/ öldürmek gibi örneklendirilebilir.

Çevrimdışı ΤενҒіκ Έʀκ

• ADMINISTRATOR
  • Scirocco Gurusu
    • www.sciroccom.com
« Yanıtla #36 : 09 Şubat 2016, 14:08:07 »

Ben yanlış anlamadıysam bu değişiklik sadece ağır kusurlu olunan kazalar için geçerli. Kırmızı ışıkta geçerek bir araca/insana hasar vermek/ öldürmek gibi örneklendirilebilir.
Tabiki oyle diyor yonetmelik ama benim dedigim kaza olmadan da cezalandirilsin kural tanimaz dangalak trafik magandalari... Kaza olduktan sonra helede olum varsa  zaten mahkeme ne yazarsa ... Yasi buyuk araclar fazla vergi odemeli, trafikte ceza yiyenlerin ve kazaya karisanlarin sigorta primleri artmali, her kazaya trafik memurlari bakmali ve bu kazalari raporlayip indexlenmeli... İstanbulda kaza yapip trafigi tikayan molozlardan trafikte yanan fazla yakit ta tahsil edilmeli... O zaman ak don kara don ortaya cikar.. Adam 10 yilda tek ceza almamis  hicbir kazasi yok bu adamla bu kaza yapan katil zanlisi ayni sigorta primini odememeli.. Binek araclar ticari kullanilmiyolarsa kurumsal sirketlere fatura edilmemeli kim kullaniyorsa ona fatura edilmeli... Filo kiralamadada sahsa kiralanip, sahis ta calistigi sirketinden parayi almali... Dingonun ahiri gibi su anki durum..

Çevrimdışı ΤενҒіκ Έʀκ

• ADMINISTRATOR
  • Scirocco Gurusu
    • www.sciroccom.com
« Yanıtla #37 : 17 Şubat 2016, 11:33:07 »
Sigortaninda artik adi kaldi yani b.kunu cikardilar para kazanacagiz diye ... Kusur araninca sigortanin ne anlami kaliyor anlamis degilim.. Sigorta bu adı ustunde... Evde abajur kisa devre yapti tak sigorta atiyor.. Evi yanmaktan kurtariyor... Sigortanin maliyeti 50 TL kurtardigi ev dunya para.. Tabiki sigortacilikta risk olacak ... Fazla kaza yapanlarin araclarinin sigorta fiyatini yukseltsinler avrupadaki gibi.. Kurala uyan az prim odemeli.. Ticarilerin sigortalarinin artmasi dogaldir.. Minibuscu para kazanacak diye ugrasilacagina halk guvenli ve dusuk maliyetle nasil tasinir diye ugrassinlar..

Bakın bir vatandaş bu işe dur demek icin dava açmis.. Aynen yukarida yazdigim sebebide kapsiyor

Danıştay'a zorunlu trafik sigortası davası

Ankaralı araç sahibi Abdülkadir Özgül adına avukatı Hakan Kahraman, düzenlemenin iptali için Danıştay 10'uncu Dairesi'ne başvurdu. Hakan Kahraman, "Sigorta şirketleri prim alacak, fakat aldığı prim karşılığında riski üstlenmeyecek. Risk tamamen sürücüye, sürücü vefat etti ise mirasçılarına ait olacak. Bunun uygulaması mümkün değildir" dedi.

Karayolları Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası genel şartlarındaki değişiklikler, geçen yıl haziran ayında yürürlüğe girdi. Değişikliklerin sürücülere yansımasıyla birlikte tartışmalar da başladı. Yüksek primlerin ödenmesine neden olan değişikliklere göre sürücüler, kaza sonrasında oluşan tazminat tutarını, kusuru oranında sigorta firmalarına iade zorunda kalacak. Bu da, kazada büyük maddi zarar yaşayan araç sahiplerine, yeni mali yüklerin binmesine neden olacak.

İPTALİ İÇİN DAVA AÇILDI

Bir süredir kamuoyunda da tartışma konusu olan zorunlu trafik sigortasındaki değişikliklerle ilgili, araç sahipleri de harekete geçti. Ankaralı araç sahibi Abdülkadir Özgül adına avukatı Hakan Kahraman, düzenlemenin iptali için Danıştay 10'uncu Dairesi'ne başvurdu. Hakan Kahraman, düzenlemenin iptaline yönelik olarak yaptığı başvuruda, "Kişiler sigorta yaptırarak, üçüncü kişilere verebilecek oldukları riskleri, prim karşılığında güvence altına almayı hedeflemektedir. Ancak mevcut düzenleme ile sigortalı kişi, rizikonun gerçekleşmesi ile hayatını kaybettikten sonra, sigortacının terekesine veya mirasçılarına rücu etmesi, sigorta ve sigortacılığın felsefesi ile uyuşmamaktadır. Bu düzenleme ile sigortacıların asli görevlerinden kaçarak haksız kazanç elde etmelerinin ve daha da kötüsü aile fertlerinden birisini kaybetmiş olan mirasçıların, müteveffa sigortalının sigortasına rağmen, sigortacıya ödemede bulunmasına sebep olacaktır. Sonuç olarak; sigorta yaptırarak rizikoyu güvence altına alma imkanı fiili ve hukuki açıdan ortadan kalkacaktır. Ve nihayet mevcut sigorta poliçesi sigortalıya güvence sağlamayan, ancak zorunlu olarak düzenlenmiş matbu bir evrak halini alacaktır. Bu sebeple görev, sebep ve amaç yönünden hukuka ve yasalara aykırı olan bu değişikliğin iptali gerekmektedir" görüşlerine yer verdi.

"SİSTEMİN UYGULANMASI MÜMKÜN DEĞİLDİR"

Zorunla trafik sigortasındaki değişikliklerin yaratacağı olumsuzluklara yönelik açıklamalarda bulunan Avukat Hakan Kahraman, "Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Mesuliyet Sigortası genel şartlarında yapılan değişiklik hukuka ve uygulamalara uygun değildir. Yeni düzenlemeler ile sigorta şirketleri prim alacak, fakat aldığı prim karşılığında riski üstlenmeyecek. Risk tamamen sürücüye, sürücü vefat etti ise mirasçılarına ait olacak. Bunun uygulaması mümkün değildir. Bu nedenle Danıştay'da genelgenin iptali için dava açtık. Yeni düzenlemeyle, örneğin bir trafik kazasında sürücü yüzde 25 kusurlu ve sigorta şirketi karşı tarafa 300 bin TL tazminat ödedi. Sigorta şirketi ödediği bu tazminatın 75 bin TL'sini sürücü veya mirasçılarından talep edebilecek. Bu durumda mirasçılar acılarını yaşarken bir de tazminat şoku ile karşılaşacaklar. Bu nedenle bu dava çok önem arz etmektedir. Araç işleteni ve sürücüsü olan herkes bu davaya müdahil olabilir" dedi.

Kaynak Dha internet
http://www.dha.com.tr/danistaya-zorunlu-trafik-sigortasi-davasi_1139819.html#.VsQ12FA5pEM.twitter

Çevrimdışı Silver Bullet

• Scirocco Gurusu
  • Yer: izmir
  • Esse est percipi
« Yanıtla #38 : 17 Şubat 2016, 14:16:32 »
Sonunda akli basinda biri olaya mudahale etmiş.  Tebrik etmek lazim
Downloading content... Please wait!

Çevrimdışı kadir269

• Scirocco Gurusu
  • Yer: Ankara
« Yanıtla #39 : 17 Şubat 2016, 14:57:32 »
En iyisi bisiklet beyler..
Sonra durdum ve dedim ki ona yürü badanaçç çektirmeye gidiyoruz :D

Çevrimdışı ΤενҒіκ Έʀκ

• ADMINISTRATOR
  • Scirocco Gurusu
    • www.sciroccom.com
« Yanıtla #40 : 17 Şubat 2016, 17:02:04 »

Sonunda akli basinda biri olaya mudahale etmiş.  Tebrik etmek lazim

Bu iş çok su kaldirir.. Sigortanin anlami zaten zarari karsilamak.. Rücu falan yanlis isler.. Prim artsin kaza yapan trafikte ceza alan cok prim odesin ama sigortanin anlami da olsun yani..

Çevrimdışı individual

• In Production
  • **
  • Yer: İstanbul / Şişli
« Yanıtla #41 : 17 Şubat 2016, 18:07:58 »
Trafik'de adam 10 tane kaza yapmış kendi hatasından 750TL sigorta çıkmış,benim hiç kazam yok 700TL örnek veriyorum çıkıyor.

Arkadaş bu ne biçim iş adam'ın hatasını cezasını iyi şöförlere yaslıyorlar.

Çevrimdışı ΤενҒіκ Έʀκ

• ADMINISTRATOR
  • Scirocco Gurusu
    • www.sciroccom.com
« Yanıtla #42 : 17 Şubat 2016, 18:10:22 »

Trafik'de adam 10 tane kaza yapmış kendi hatasından 750TL sigorta çıkmış,benim hiç kazam yok 700TL örnek veriyorum çıkıyor.

Arkadaş bu ne biçim iş adam'ın hatasını cezasını iyi şöförlere yaslıyorlar.

Aynen abicim ... Kaza, trafik cezasi ve hatta adli sicil kaydı sigorta primini etkilemeli..

Çevrimdışı revivo73

• Transport
  • Yer: Bursa
  • Mazda RX-8
« Yanıtla #43 : 17 Şubat 2016, 20:30:03 »
Kendi tahminimce zorunlu sigortadaki bu 2x 4x artışlarda sadece sicili kötü, kazaı bol sürücüler ve sigorta firmaları sorumlu değil, bu işin altında dolaylı vergi yükü veya benzeri birşeylerin de olduğunu tahmin ediyorum yani birilerine biryerlere para akacak. Dikkat edilirse SGK uygulamasında da benzer gelişmeler var, sigara içen hasta SGK'lı olsa dahi tedavisi ilacı karşılanmayacak. Başka bir açıdan örnek vermek gerekirse 0 emlak satışlarında KDV 1%' indirildi. Yani bir yerde teşvik, bir yerde köstek var gibi görünüyor.

Bu hengemeden sonra kadir269 'un "en iyisi bisiklet" esprisine geleyim: yürüyecek kaldırım yok, bisiklet hepten zor. ancak yine de bisiklet kullanıyordum fakat son yıllarda her yerde dizel araçlar bitmeye başlayınca bırak bisikleti yaya yürümek dahi zorlaşıyor!

ΤενҒіκ Έʀκ'in dediği gibi dingonun ahırı + berbat bir hava var.
Bursa

Çevrimdışı radiodecoder

• Harbour
  • Yer: DiyarıBekir
« Yanıtla #44 : 17 Şubat 2016, 21:02:30 »
Benima 2011 A3 geçen yıl 460 lira yaptırdım, bu yıl 1450 lira çıkardılar. Yaptırmadım Amk. Araba garajda duruyo, kullanmıyorum artık dursun orda. Ne zaman düşürürlerse fiyatları o zaman yaptırıcam.
2006 iNFiNiTi FX35 290Hp  -  Fiat Stilo 2004 1.6 100Hp -  VW Passat 2001  B5.5 / 1.9TDI 130Hp