Konu: Araç Faturası Hakkında  (Okunma sayısı 2067 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Rated

• Int.Transfer
  • Yer: İstanbul
  • Oğuzhan YANYA
« : 04 Nisan 2015, 15:54:21 »
Selamlar beyler.

Geçtiğimiz hafta babama araç almak için bir kaç yeri gezmiştik. En sonunda Kia showroom'unda bulunan 2014 model 0 Km gırtlak dolu 2.0 DSL Sportage'ı almakta karar kıldık. Rakiplerine göre gayet dolu ve bizi tatmin eden bir araç oldu bu yüzden kararımızı Sportage dan yana verdik. Neyse alım işlemlerini falan hızlıca 1 gün içinde gerçekleştirdik.
Ben faturayı satın aldıktan 5 gün sonra teslim alabildim. Araca aksesuarlar dahil 139.800 tl para verdik fakat bana 113.239,99 tl değerinde bir fatura verildi. Bu faturanın yanında aksesuar bedeli olarak 25.068,51 tl ve trafik tescil belgesi bedeli olarak 178,50 tl daha fatura verilip totalde 139.800 tl ye denk getirilen faturalar verildi.
Ben bu faturaları böyle kabul etmem 20 binlik aksesuar mı olur diye itiraz edince. Kia'nın onlara katılım bedeli olarak belirli bir miktar verdiklerini ve bu miktarı faturaya yansıtırsa eksiye gireceğinden falan bahsetti. Ben haliyle bu beni alakadar etmez bana pazartesi gününe kadar verdiğim net tutarda araç faturası ve aksesuar faturasını verilmesini istediğimi söyledim. Adam tamam o zaman ben mali müşavirimizle konuşup gerekli bilgiyi alıp pazartesi günü size gerekli faturayı verir ve açıklamayıda yaparım dedi. Bende iyi tamam o zaman diyip çıktım.

Şimdi bu tarz bir budurumla karşılan oldu mu daha önce ? Ben mantığıma uyduramadım bir türlü. Pazartesi günü gerekli faturayı alamazsam hukuki işlemleri başlatacağım. Bunun için bana verilen faturaların fotoğraflarını aldım ne olur ne olmaz diye. Sizce ne yapmam lazım ? Normal mi bu tarz işlemler ? İlk defa araç almıyorum ama ilk defa böyle bir durumla karşılaşıyorum. Yardımlarınızı bekliyorum.
..to live is to die..

Çevrimdışı Sezgin

• Harbour
« Yanıtla #1 : 04 Nisan 2015, 16:31:56 »
Tek faturada 2 kalem açıp yazsa tamam derim belki bi nebze ama anladığım kadarı ile birden fazla fatura verdi toplamını 139.000 e denk getırdı dimi ?

Çevrimdışı Rated

• Int.Transfer
  • Oğuzhan YANYA
« Yanıtla #2 : 04 Nisan 2015, 16:36:26 »
Tek faturada 2 kalem açıp yazsa tamam derim belki bi nebze ama anladığım kadarı ile birden fazla fatura verdi toplamını 139.000 e denk getırdı dimi ?

Aynen elimde totalde üç fatura var. Bunları topladığımda 139.800 e denk geliyor.
..to live is to die..

Çevrimdışı Sezgin

• Harbour
« Yanıtla #3 : 04 Nisan 2015, 16:42:18 »
Aynen elimde totalde üç fatura var. Bunları topladığımda 139.800 e denk geliyor.
Aracın gümrükten geldiği fiyatı ne kadar peki ? eğer vergileri ile bu değer türkiye bayisine girdiğinde toplamda 113.239tl yapıyor ise ve bu aksesuarlar bayide takılmış ise ozaman 2 ayrı fatura kesebilirler. ama aksesuarlar fabrika çıkışı ile gelmişse araç fiyatının içine dahildir ve gümrükten gelirken buna oranla ötv ve kdv ödenir. bu durumda 3 fatura kesemezler. tek fatura olmak zorunda.

Çevrimdışı Rated

• Int.Transfer
  • Oğuzhan YANYA
« Yanıtla #4 : 04 Nisan 2015, 16:51:02 »
Aracın gümrükten geldiği fiyatı ne kadar peki ? eğer vergileri ile bu değer türkiye bayisine girdiğinde toplamda 113.239tl yapıyor ise ve bu aksesuarlar bayide takılmış ise ozaman 2 ayrı fatura kesebilirler. ama aksesuarlar fabrika çıkışı ile gelmişse araç fiyatının içine dahildir ve gümrükten gelirken buna oranla ötv ve kdv ödenir. bu durumda 3 fatura kesemezler. tek fatura olmak zorunda.

Vergiler dahil genel toplam 113.239 tl olarak faturada yazıyor. Takılan aksesuarları biz istedik onlarında toplamı 5 bin tl civarı. Yani 25 bin tl olan aksesuar faturasının sadece 5 bin tl si gerçekten aksesuar ücreti. Geri kalan 20 bin muamma. Normalde aksesuar istemesek anahtar teslim fiyatı olarak bize 134.000 tl fiyat verilmişti.
..to live is to die..

Çevrimdışı Sezgin

• Harbour
« Yanıtla #5 : 04 Nisan 2015, 16:57:30 »
Vergiler dahil genel toplam 113.239 tl olarak faturada yazıyor. Takılan aksesuarları biz istedik onlarında toplamı 5 bin tl civarı. Yani 25 bin tl olan aksesuar faturasının sadece 5 bin tl si gerçekten aksesuar ücreti. Geri kalan 20 bin muamma. Normalde aksesuar istemesek anahtar teslim fiyatı olarak bize 134.000 tl fiyat verilmişti.
Ozaman size Sigorta hariç anahtar teslim tutarı ne ise (134.000-Sigorta bedeli) ondan fatura kesmek zorundalar. Aksesuarlar için ödediğiniz paraya ayrı fatura verme hakkına sahipler. Ancak 5000 lik aksesuarada 25000 lik fatura kesmek nasıl bir kafa onu çözemedim.

Çevrimdışı MRE

• Transport
  • Yer: Ankara
« Yanıtla #6 : 04 Nisan 2015, 17:14:44 »
Ozaman size Sigorta hariç anahtar teslim tutarı ne ise (134.000-Sigorta bedeli) ondan fatura kesmek zorundalar. Aksesuarlar için ödediğiniz paraya ayrı fatura verme hakkına sahipler. Ancak 5000 lik aksesuarada 25000 lik fatura kesmek nasıl bir kafa onu çözemedim.
Gideri yüksek gösterip vergiden kaçırmak. Reelde olması gereken 5.000 TL lik malı 25.000 TL yazıp, geriye kalan 20.000 TL lik malı da stoktan çıktı olarak gösterip kendileri mi çöreklenecekler yoksa el altından satılacak mı esas muamma olan bu bence.
Bence direkt olarak kaçakcılık var burda

Çevrimdışı BB.

• Forum Yöneticisi
  • Scirocco Gurusu
« Yanıtla #7 : 04 Nisan 2015, 17:19:21 »
Arac bedelini dusuk gosterip ÖTV odemekten kaciniyorlar, sonucta araca verdiginiz bedelde  %80 ötv + %18 Kdv var, fakat aksesuarda ise yalnizca %18 kdv var. Sezginin dedigi gibi yalnizca 5000tl icin ayri fatura kesebilirler.

Çevrimdışı Rated

• Int.Transfer
  • Oğuzhan YANYA
« Yanıtla #8 : 04 Nisan 2015, 17:52:39 »
Peki ne yapmam lazım bu durumda ? Ya aradaki farkı bana ödeyin ya da aracı iade alın demeyi düşünüyorum. Aksi bir tutumda hukuki süreci başlatıcağımı söyleyeceğim. Dediğiniz gibi aksesuar tutarı olsa tamamda 20 bin gibi bir fiyat söz konusun

..to live is to die..
..to live is to die..

Çevrimdışı CND

• Forum Yöneticisi
  • Harbour
« Yanıtla #9 : 04 Nisan 2015, 19:56:16 »
Maliyeye şikayet edersen vergi ziyan cezası üstünden para bile alabilirsin :)

Çevrimdışı MRE

• Transport
« Yanıtla #10 : 04 Nisan 2015, 23:08:48 »
+1

Çevrimdışı Rated

• Int.Transfer
  • Oğuzhan YANYA
« Yanıtla #11 : 05 Nisan 2015, 00:36:46 »

Pazartesi sağlam sıkıştırıcam adamları. Ne gerekiyorsa sonuna kadar gidicem :)
Teşekkürler yardımlarınınız için. Gelişmelerden haberdar edicem.

..to live is to die..
..to live is to die..

canarslankara

• Ziyaretçi
« Yanıtla #12 : 05 Nisan 2015, 01:34:38 »
Eger ki maliyeye sikayet edecegiz dediginizde tirsma yaparlarsa sanslisiniz. Aracin omru boyu santaj yapabilirsinjz:)

Çevrimdışı MRE

• Transport
« Yanıtla #13 : 05 Nisan 2015, 03:12:43 »
Eger ki maliyeye sikayet edecegiz dediginizde tirsma yaparlarsa sanslisiniz. Aracin omru boyu santaj yapabilirsinjz:)
Amerikan polisiyesine dönmesin sonra, en iyisi biz bunu temizleyelim sorunu kökten çözelim daha da şantaj yapamasın gibisinden :bonuskafa

Çevrimdışı Erkan

• Harbour
  • Evli Mutlu Çocuklu
« Yanıtla #14 : 05 Nisan 2015, 03:57:38 »
Bu olay maliyeyi geçtim her yönden etkiler seni sigorta kasko garanti olsun? Araçta kronik bir sorun çıktı diyelim ve 1 sene içinde 2 kere tekrarladı , araçtan memnun değilsin iade etmek istiyorsun 113 binden geri alırlar, 134 den değil ,adamlar resmen aracı kiraya vermişler sana:) hiç bişede ispat edemezsin 134 binlik fatura yok çünkü elinde 113 bini kabül etmiş sayılırsın 113 binden işlem görürsün
Bendede kia var:) ne ödediysem fatura olarak o tutar kesildi.
« Son Düzenleme: 05 Nisan 2015, 04:00:07 Gönderen: Erkan »