Konu: GREY MARKET ARAÇ ALIMI HAKKINDA  (Okunma sayısı 13442 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SİNAN OKTAR

• Scirocco Gurusu
  • Yer: istanbul / ataşehir
  • INSTAGRAM : sinan_oktar
« : 26 Mart 2015, 09:13:47 »
arkadaşlar ,

ilanlara baktığımda mercedes ve türevi gibi araçların 10 tanesinden 4-5 i grey market olarak Türkiye ye getirilmiş bayi çıkışlı değil.
bu tarz arabalar alındığında ileride maliyeyle veya başka resmi bir kurumla alakalı bir sıkıntı yaşanır mı ?
misal ; polis çevirmesinde bu araç ithal vergi borcu varmış gibi otoparka çektirtilip vergisi ödendikten sonra serbest bırakılması gibi..
Bu tarz bir araç aldığımda satarken zorlanır mıyım ?
nelere dikkat etmek lazım satan kişinin gümrük ithalat evraklarında  ?

konu hakkında bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olurlarsa sevinirm kafam çok karışık  :?

PEUGEOT 307                      34 S 2385 (SOLD)
VW SCIROCCO                      34 S 2339 (SOLD)
BMW 3.20 CABRIO E93          34 SNN 89 (SOLD)
MERCEDES E250 CGI W207    34 SNN 89 (ACTIVE)

Çevrimdışı uralalanya

• Scirocco Gurusu
  • Yer: Ankara
« Yanıtla #1 : 26 Mart 2015, 09:25:59 »
valla sana net olan bişeyi söyliyim.

bayiler araç satışından çok büyük paralar kazanmazlar, onların asıl kazanç kapıları servisten ve yedek parçadan kazandıkları paradır.
Örneğin 250k lık bir aracı grey market diyerek 230-235k altında satıyorlarsa orda bi sıkıntı vardır. sonuçta vergisi belli, olması gereken fiyatıda az çok belli.
sana gösterecekleri evraklarında orjinal olup olmadığını anlamak kolay iş değil çünkü bu işte bi sıkıntı varsa adam devlete ilk anda yedirmiş evrağı sen nerden anlıcan :)

benimde yeni kasa slk alasım var ve grey market olanları bayi çıkışlıya oranla nerdeyse 50bin daha ucuza satıyorlar. ama ben o riski alamam hrlde.
Everyday Im Chapuling

mapped by Dr.ECU - Downpipe - Simota CAI - KW springs - Bixenon + R Led - HR Spacer - VW Bodykit

2009 C180
2011 Range Rover Sport
2011 rocco
2012 Mini Countryman S
2012 BMW Z4

Çevrimdışı SİNAN OKTAR

• Scirocco Gurusu
« Yanıtla #2 : 26 Mart 2015, 09:43:25 »
valla sana net olan bişeyi söyliyim.

bayiler araç satışından çok büyük paralar kazanmazlar, onların asıl kazanç kapıları servisten ve yedek parçadan kazandıkları paradır.
Örneğin 250k lık bir aracı grey market diyerek 230-235k altında satıyorlarsa orda bi sıkıntı vardır. sonuçta vergisi belli, olması gereken fiyatıda az çok belli.
sana gösterecekleri evraklarında orjinal olup olmadığını anlamak kolay iş değil çünkü bu işte bi sıkıntı varsa adam devlete ilk anda yedirmiş evrağı sen nerden anlıcan :)

benimde yeni kasa slk alasım var ve grey market olanları bayi çıkışlıya oranla nerdeyse 50bin daha ucuza satıyorlar. ama ben o riski alamam hrlde.
aynen öyle doğru diyosun , bende ithalat işiyle uğraşıyorum türkiyeye giriş beyannamesi invoice vs. onların kontrolünü vs. yapabilirim ama yinede o konuyla ilgili mevzuatı iyi bilmek lazım.
dediğin gibi 50k lık risk ? bu risk nedir işte onu merak ediyorum - kaza anında aracın özelliğiyle alış fiyatı arasındaki tezatlık kasko bedelini de etkiler mi mesela ? bunlar hep aklıma takılan şeyler belkide böyle bişey yok ben kafamda fantezi yapıyorum :)

Çevrimdışı Life

• Transport
  • Yer: BEYOĞLU
  • 34 FOL 74
« Yanıtla #3 : 26 Mart 2015, 09:52:31 »
arkadaşlar ,

ilanlara baktığımda mercedes ve türevi gibi araçların 10 tanesinden 4-5 i grey market olarak Türkiye ye getirilmiş bayi çıkışlı değil.
bu tarz arabalar alındığında ileride maliyeyle veya başka resmi bir kurumla alakalı bir sıkıntı yaşanır mı ?
misal ; polis çevirmesinde bu araç ithal vergi borcu varmış gibi otoparka çektirtilip vergisi ödendikten sonra serbest bırakılması gibi..
Bu tarz bir araç aldığımda satarken zorlanır mıyım ?
nelere dikkat etmek lazım satan kişinin gümrük ithalat evraklarında  ?

konu hakkında bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olurlarsa sevinirm kafam çok karışık  :?

Biz grey marketten BMW 525 XDRİVE MPAKET ALDIK ONU SATTIK
                             RANGE ROVER ALDIK ONA HALA BİNİYORUZ

Borusanda servise sokuyorum aracı vergilerini ödüyorum bayiden almışım gibi her işlemi yapabiliyorum...

İşin özü şu doğru kişiyi bulabilmek önemli her meslekte olduğu gibi bu işinde üç kağıtçısı çok...

Çevrimdışı SİNAN OKTAR

• Scirocco Gurusu
« Yanıtla #4 : 26 Mart 2015, 10:36:40 »
Biz grey marketten BMW 525 XDRİVE MPAKET ALDIK ONU SATTIK
                             RANGE ROVER ALDIK ONA HALA BİNİYORUZ

Borusanda servise sokuyorum aracı vergilerini ödüyorum bayiden almışım gibi her işlemi yapabiliyorum...

İşin özü şu doğru kişiyi bulabilmek önemli her meslekte olduğu gibi bu işinde üç kağıtçısı çok...
canlı örnek olman içimi biraz rahatlattı :) polis çevirmesinde falan bi sıkıntı çıkar mı ? arabayı bide 7 emin otaparkına bırakmayalım :)

Çevrimdışı BugraGundogan

• Transport
  • Yer: Istanbul
  • Seyyah
« Yanıtla #5 : 26 Mart 2015, 14:18:15 »
tam hatırlamıyorumda Grey markette dikkat edilecek husular

Gümrük vergileri ve ÖTV gerçek değer üzerinden ödenmiş mi zaten gerisinde bir sıkıntı yaşamassın
KotuRoccoTSI

Powered By;
RSA Motorsport
OpelTech Service
The-Tuning
Detailworks Premium Car Care

Çevrimdışı Sezgin

• Harbour
  • Yer: İstanbul
« Yanıtla #6 : 26 Mart 2015, 14:25:10 »
3.20d cabrio aldik arkadasima 2011 model 7. Ayda devlet el koydu. Grey marketmis. Araba 1.5 senedir yesilkoy gumrugunde. Arabayi ilk ithal eden kisi hayali bi kurum. Vergisini odeyip cikartmak istedik yok dediler. Dava sonucunu bekliyoruz. Muhtemelen sonuc olmayacak cunku ilk ithal eden kisi veya kurum kayip. Kisacasi cok sakat is

Çevrimdışı SİNAN OKTAR

• Scirocco Gurusu
« Yanıtla #7 : 26 Mart 2015, 14:33:49 »
tam hatırlamıyorumda Grey markette dikkat edilecek husular

Gümrük vergileri ve ÖTV gerçek değer üzerinden ödenmiş mi zaten gerisinde bir sıkıntı yaşamassın
grey marketin olayı o zaten , donanımlı arabayı donanımsızmış gibi beyan edip gümrükten çekiyolar , düşük vergi ödüyolar.

3.20d cabrio aldik arkadasima 2011 model 7. Ayda devlet el koydu. Grey marketmis. Araba 1.5 senedir yesilkoy gumrugunde. Arabayi ilk ithal eden kisi hayali bi kurum. Vergisini odeyip cikartmak istedik yok dediler. Dava sonucunu bekliyoruz. Muhtemelen sonuc olmayacak cunku ilk ithal eden kisi veya kurum kayip. Kisacasi cok sakat is
işte korktuğum olay buydu :( geçmiş olsun muhtemelen sonuç vergisini ödeyin aracı çıkartın olacak , o da olmazsa ihale usulü satılığa çıkartır devlet + vergisini ödemek şartıyla

Çevrimdışı Life

• Transport
  • Yer: BEYOĞLU
  • 34 FOL 74
« Yanıtla #8 : 26 Mart 2015, 16:05:26 »
canlı örnek olman içimi biraz rahatlattı :) polis çevirmesinde falan bi sıkıntı çıkar mı ? arabayı bide 7 emin otaparkına bırakmayalım :)

Valla ceza yedık kac defa radardan kesıyorlar oduyorum polıs amcalar muayeneye gırıyorum vergi dairesinde kaydım var ihracat yapıyor şirketım kdv alacagım oluyor vergi dairesinden o alacaktan motorlu tasıt vergisinı ödüyorum.

Dediğim gibi sarı çizmeli mehmet agadan alınmaz grey markette araclar arkasında durucak iyi tanınmıs bır fırma olursa canınız yanmaz.

O gümrükçü abiler bizede geldıler Range Rover için eksık evragı var araca el koyucaz dıye ARADIM aldıgım fırmayı (BURASI COK ÖNEMLI BUTUN ARACLARIMI AYNI FIRMADAN ALIYORUM BANA GARANTI VERDI CUNKU Bır sorun yasarsan gel paranı benden al dedı )  Hemen devreyı gırdı ve olayı çözdü abiler metrobüsle geriye döndüler....

GREY MARKETTEN ARAC ALINIR FAKAT BU İŞİ HAKKIYLA YAPAN KÖKLÜ TANINMIS FİRMALARDAN OLURSA CANIMIZ YANMAZ AKSİ HALDE SONUÇ ACI OLUR...

Çevrimdışı VaY77

• Transport
  • Ata
« Yanıtla #9 : 26 Mart 2015, 16:24:40 »
Hangi firma peki sözünde duran insanları paylaşmanızda bir sakınca yok bence bizde güvenle alışveriş yapalım, eşimize dostumuza tavsiye edelim
34VaY77

Çevrimdışı AKİF

• Transport
  • Yer: İstanbul-Ataşehir
« Yanıtla #10 : 26 Mart 2015, 20:17:52 »
Bir çok marka ve model grey market araç aldım, kullandım. 0 km 520d aldım, 2.el Q5 hala kullanıyorum. 5 yaşını doldurmuş araçlar ötv denetiminden muaf bunu da belirtmekte fayda var. Aldığım 520d'i 2 sene kullanıp 2013 yılında sattım. 6 ay kadar önce maliyeden aradılar, aracıma hiç ötv ödenmediğini belirttiler. Bende bunun beni ilgilendirmeyeceğini yasal olarak aracın ilk sahibi olmadığımı belirttim. Bu sefer biz bu aracı 50k euroya almadığınızı nereden bilelim dediler. Bende 85k euroluk banka dekontumu sunarak ötv tutarını kapsayacak bir ödeme yaptığımı belgeledim ve çıktım. O dönem ithalci eşi-dostu olup 60k euroya full 520d, 80k euroya cayenne alan bir çok insan biliyorum en çok onlar etkilendi bu durumdan :) Kısacası özellikle 2011 ve öncesi model yılı araçlarda grey markette sorun yaşayacağını sanmıyorum ama yeni araçlarda bayiler çakallık yapıp garantide sorun çıkarabiliyor :)
2007 Audi A3 1.6 Hitler Sold
2010 Bmw 320d 184 Sold
2011 520d M-SPORT Sold
2012 Passat 1.6 TDİ Sold
2013 Polo GTİ Sold
2013 Scirocco GTS Sold
2011 320d Sold
2012 Megane Coupe 1.6 DCI Gt-line RSA Sold
2011 Q5 2.0 TDİ S-LİNE
2012 Beetle 1.4 TSİ

Çevrimdışı Ahmet Muhtar

• Forum Yöneticisi
  • Scirocco Gurusu
  • Yer: In my bedroom
  • Ahmet Muhtar
« Yanıtla #11 : 24 Nisan 2015, 23:40:48 »
sibel can mısın amk :bonuskafa
arabam bemeve
gel gidelim ataköye
arada giderim nasyonele
boru mu oğlum bu f30 bemeve

arabamla kızlar başıma üşüştü
eski milli kalecimizin adı rüştü
aman volkan dikkat
piston aşağı ya düştü :)

Çevrimdışı chagyy

• Scirocco Gurusu
  • Scirocco R(34RHH03)
« Yanıtla #12 : 11 Mayıs 2015, 12:36:12 »
2012 de gelen yeni yasayla birlikte artık araçların gümrük giriş faturası düşük gösterilemiyor, vergi dairesinde yada elektronik ortamda ötv ödemeye çalıştığınızda sisteme o aracın Türkiye distribütörünün belirlediği taban rakam girildiğinden dolayı 50k euro bayi baz fiyatı olan aracı 35k faturayla ötv ödemek istesenizde ödemiyosunuz. 2012 sonrası araçlarda grey market sorunu artık yaşanmıyor.
Fakat 2012 öncesi araçlarda, önceki arabam olan Mercedes E250CGI Coupe 19.000 euro gümrük faturasıyla ülkeye sokulmuş. Arabayı sattıktan yaklaşık 2 hafta kadar sonra evime vergi dairesinden 2 tane memur gelerek beni sorguya çektiler. Üzerinde 7 adet soru olan bir formu yaklaşık 1 saat detaylı konuşma sonrasında doldurarak evimden ayrıldılar.

Ben arabayı sattığım için bana bir yasal yükümlülük gelmedi ama aracı alan arkadaşa malesefki 39.000euro luk bir ceza gitti.
Şu an araba arkadaşta ihtiyati haciz var ve arabayı satamıyor. Dava sürecide hem benim hemde arkadaşın adına devam ediyor.
2012 öncesi özellikle bmw 520d, Audi Q7 , Mercedes CLS , Mercedes E serisi araçlardan şiddetle uzak durmanızı öneririm.
2010 Scirocco 1.4TSI DSG
2011 Mercedes E250CGI Coupe AMG
2012 Scirocco R 2.0TFSI DSG
2012 Citroen DS4 1.6 e-HDI
2012 Audi TT Roadster 2.0TFSI 365HP

Çevrimdışı irfancollu

• Int.Transfer
« Yanıtla #13 : 30 Mayıs 2015, 09:55:36 »
kesinlikle uzak durun derim , çok çok iyi tanımıyorsanız firmayı riske girmiş olusunuz.

0 KM 2010 cadillac escalade aracımıza vergisi az gösterilmiş diye el konmuştu , bayi çiftkurtlar , mahkeme süreçleri vs can sıkıcı olaylar. cadillağın distribütörü olmadığı için yapacak bişey de yoktu alırken ama kanunu nizamı olmayan bir memlekette ne kadar az başağrısı o kadar iyi.

grey market risk teşkil ediyor , ben kesinlikle 0 km almam grey marketi , yada alırsamda önemsemediğim bir para derim riske girerim :)

en mantıklısı distribütör garantili otomobiller:)

Çevrimdışı revivo73

• Transport
  • Yer: Bursa
  • Mazda RX-8
« Yanıtla #14 : 09 Temmuz 2015, 01:49:25 »
Ben 2010'da Grey Market falan değil, yetkili Yamaha bayinden 25binTL'ye 1300cc motosiklet almıştım. Fatura kesilmeden önce şöyle bi soru sordular: Faturanın bir kısmını yedek parça olarak ayrı kessek olur mu? Motosiklet yanında aldığım kask ve spor gidon gibi şeyler için sordular sandım ve evet dedim faturalara bakmadan koydum çantaya ve günler sonra faturaya baktığımda 25binin neredeyse yarısını motosiklet olarak kesmişler. O durumda 50% kadar işleyen ÖTV de yarıya iniyor tabi ve bu şekilde gözümün önünde 4-5bin TL daha az vergi ödemiş oldular.

Yani yetkili bayi distribütör de olsa yamuk durumlar olabiliyor. ancak arkadaşın bahsettiği gibi 2012'den itibaren araçların değeri gümrükte beyan zorunluluğu getirildiyse bu tür yamuklar artık yapılamaz demektir.
Bursa