Konu: lastik raf ömrü hakkında  (Okunma sayısı 7203 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Sedat39

• Harbour
  • Yer: Kırklareli
« Yanıtla #15 : 22 Şubat 2013, 11:22:39 »
Bencede yeni lastik  ;) eski olan beklemiş lastikler zamanla deforme olabiliyor içindeki teller en başta bozulmaya başlıyor sonuçta arabadaki en önemli parçalardan biri lastik yerine göre yüksek süratlere çıkabılıyoruz lastiklerimiz ne kadar yeni ve sağlam olursa yere o kadar sağlam basarız  :D
(SOLD)
2012.. Fırtına maviii.. 160.. Manuel.. Panoramic cam tavan.. 18'' İnterlagos.. Bi xenon.. Ayna paketi.. Işık paketi.. Cruise control.. LLumar.. KW yay.. Tuning garage difüzör.. İskender Downpipe+Varex.. RSA Motorsports.. İtg Kutu İçi Filtre..

Çevrimdışı ΤενҒіκ Έʀκ

• ADMINISTRATOR
  • Scirocco Gurusu
  • Yer: TEKIRDAG
    • www.sciroccom.com
« Yanıtla #16 : 22 Şubat 2013, 11:23:12 »
konuda sağlam hortlamış şimdi farkettim ama neyse deva edelim :D

buda lastik üretim tarihi nasıl okunur diyenler için

ordaki 4 haneli sayı 04/02/2008 diye konur kimiside 2008 yılının 2. ayının 4. haftası olarakta okuyanlar var ... bu sayı aracın ya sağ lastiklerinde yada sol lastiklerinde gözükür ters düz olayında dolayı ...

42. Hafta 2008 yili demek... Uretim planlamasi haftalik yapiliyor... Yani o hafta bir parti bahsi gecen ebat uretiyor uretim takimi.. Bu ister 6 saat ister 6 gun olabilir... Ona gore planlanir... Personel degisir ama proses uretim adedine gore planlanir.

Çevrimdışı TURBO Muhiddin 34 JR 7813

• YASAKLI ÜYE ( Süresiz )
  • Transport
  • Yer: İstanbul/Suadiye/Bostancı/Ataşehir/İçerenköy/Küçükbakkalköy
  • Muhiddin Keskinkılınç
« Yanıtla #17 : 22 Şubat 2013, 13:41:14 »
konuda sağlam hortlamış şimdi farkettim ama neyse deva edelim :D

buda lastik üretim tarihi nasıl okunur diyenler için

ordaki 4 haneli sayı 04/02/2008 diye konur kimiside 2008 yılının 2. ayının 4. haftası olarakta okuyanlar var ... bu sayı aracın ya sağ lastiklerinde yada sol lastiklerinde gözükür ters düz olayında dolayı ...

42. Hafta 2008 yili demek... Uretim planlamasi haftalik yapiliyor... Yani o hafta bir parti bahsi gecen ebat uretiyor uretim takimi.. Bu ister 6 saat ister 6 gun olabilir... Ona gore planlanir... Personel degisir ama proses uretim adedine gore planlanir.

Hiç bilgim yoktu öğrenmiş oldum abi sayende ..

Çevrimdışı Yavuz

• Int.Transfer
  • Yer: BURSA-İSTANBUL
  • YAVUZ SELİM
« Yanıtla #18 : 22 Şubat 2013, 13:50:34 »
sonuç olarak 2008  :bonuskafa seneyi tutturdum siz ona bakın  :bonuskafa :lol
ecuboost
Performans software upgrades
info@ecuboostsoftware.com

Çevrimdışı Ahmet Muhtar

• Forum Yöneticisi
  • Scirocco Gurusu
  • Yer: In my bedroom
  • Ahmet Muhtar
« Yanıtla #19 : 22 Şubat 2013, 13:57:25 »
Yeni lAstik al bence günde en az 100 ton pamuk kesen adamsın parayı topraktan kazanıyor ağaötan topluyor harca biraz harca !!
arabam bemeve
gel gidelim ataköye
arada giderim nasyonele
boru mu oğlum bu f30 bemeve

arabamla kızlar başıma üşüştü
eski milli kalecimizin adı rüştü
aman volkan dikkat
piston aşağı ya düştü :)

Çevrimdışı ΤενҒіκ Έʀκ

• ADMINISTRATOR
  • Scirocco Gurusu
    • www.sciroccom.com
« Yanıtla #20 : 22 Şubat 2013, 14:17:36 »
Yeni lAstik al bence günde en az 100 ton pamuk kesen adamsın parayı topraktan kazanıyor ağaötan topluyor harca biraz harca !!

Bak bu dogru. Herseyin yenisi iyidir.. Degistir yenile :))

Çevrimdışı aydincondur

• Scirocco Gurusu
  • Yer: istanbul/Ortaköy-Aydın/Germencik
    • ÇONDUR TEKSTİL
« Yanıtla #21 : 24 Şubat 2013, 14:37:12 »

oğlum ben 100 ton kesiyorum ama onu da ödeyen yine benim :)

yani 100 ton kes cat parayı al değil 100 ton kes çat parayı ver oluyor bizdeki hadise.

senden özel bir istediğim olacak kardeşim hayatımda hiç bayii toplantısına gitmedim bir kere beni çeşme ALTINYUNUS otelindeki bayii toplantısna götürürmüsün :) :)
Ağlayan gözlerim tuzu yok dilimde , kanayan şu yaramın adı yok bilimde...

Çevrimdışı Ahmet Muhtar

• Forum Yöneticisi
  • Scirocco Gurusu
  • Yer: In my bedroom
  • Ahmet Muhtar
« Yanıtla #22 : 24 Şubat 2013, 15:11:33 »
Yok kanka sıkılırsın sen ;)

Sent from my iPhone using Tapatalk
arabam bemeve
gel gidelim ataköye
arada giderim nasyonele
boru mu oğlum bu f30 bemeve

arabamla kızlar başıma üşüştü
eski milli kalecimizin adı rüştü
aman volkan dikkat
piston aşağı ya düştü :)

Çevrimdışı Erhan.Demirisci

• Ordered (Yeni Üye)
« Yanıtla #23 : 10 Ekim 2013, 11:03:32 »
Lastikçi ve jantcı olarak Lastik tarih konusuna yorum katmak istedim.
Lastiklerin Raf ömrü 10 yıldır arkadaşlar bu konuya son noktayı Ankara Ticaret Odası “Oto Lastiği Ticaret Meslek Komitesi” koydu.
Tabi bu 10 yıllık periyot tamamen lastik saklama koşulları sağlanırsa ( dik koymama , direk zemine deymeme gibi. )
korunabilmektedir.

Lastikler Araç altında en fazla önerilen 3-4 yıldır.

Bu olayın çıkış tamamen rekabete dayalıdır , Rakip firmanın fiyatını yakalayamayan işletmeler genelde bu tarz kötülemelerle müşteriyi kaçırmamak için çıkarmış olduğu bir olaydır.

Unutmayalım ki Fatura ve garanti belgesi olan her ürün 2 yıl garantilidir , Direk bayilerden alınan lastiklerde en ufak bir problemde değişime kadar giden müşteri memnuniyeti olduğunu unutmayalım.

34 GB 4100

Çevrimdışı ΤενҒіκ Έʀκ

• ADMINISTRATOR
  • Scirocco Gurusu
    • www.sciroccom.com
« Yanıtla #24 : 10 Ekim 2013, 11:14:16 »
Lastikçi ve jantcı olarak Lastik tarih konusuna yorum katmak istedim.
Lastiklerin Raf ömrü 10 yıldır arkadaşlar bu konuya son noktayı Ankara Ticaret Odası “Oto Lastiği Ticaret Meslek Komitesi” koydu.
Tabi bu 10 yıllık periyot tamamen lastik saklama koşulları sağlanırsa ( dik koymama , direk zemine deymeme gibi. )
korunabilmektedir.

Lastikler Araç altında en fazla önerilen 3-4 yıldır.

Bu olayın çıkış tamamen rekabete dayalıdır , Rakip firmanın fiyatını yakalayamayan işletmeler genelde bu tarz kötülemelerle müşteriyi kaçırmamak için çıkarmış olduğu bir olaydır.

Unutmayalım ki Fatura ve garanti belgesi olan her ürün 2 yıl garantilidir , Direk bayilerden alınan lastiklerde en ufak bir problemde değişime kadar giden müşteri memnuniyeti olduğunu unutmayalım.

bende dinazor lastikçiyim dik koyma zemine deymeme değil lastiğin ömrünü alan direkt gün ışığıdır.. rafta gün ışığında 4 yıl beklemiş lastik araçta dönen 4 yıllık lastikten daha sağlıksızdır... lastik araç altında çalışıp çalışma ısısına ulaştığında daha sağlıklıdır.. lastiğin ömrünü gün ışığı alır... aracın altında ise düşük hava / yüksek hava kesik yarık vb gibi fiziksel yırtılmalar nedeniyle lastiğin içine sızan su ve nem alır.. ato ticaret meslel komitesinin koyduğu 10 yıl lastik satıcılarının kendi kendine kendi gruplarında aldığı karardır... önemli olan bu işin mühendisliğinin verdiği limitlerdir... 4 yıl ve üzerindeki lastikleri almak performans ve güvenlik zaafiyeti doğurabilir... aracınzda takılı lastiklerde diş derinliklerine bakılmaksızın 4 yılda bir yenilenmelidir... şu örnekle daha iyi anlatabiliriz. trafikte yasal olarak 2 mm diş derinliğine kadar lastik kullanılıyor olsada 4-5 mm altında lastik iş yapmaz...  4 raf yılı 4 kullanım yılı 4 mm diş derinliği olarak limit öneririm...

Çevrimdışı Emre_A

• Harbour
  • Yer: Ankara
« Yanıtla #25 : 10 Ekim 2013, 11:19:21 »
konu sıcakken p7 cinturato kac km kullanılır peki sizce?

Çevrimdışı ΤενҒіκ Έʀκ

• ADMINISTRATOR
  • Scirocco Gurusu
    • www.sciroccom.com
« Yanıtla #26 : 10 Ekim 2013, 11:59:03 »
konu sıcakken p7 cinturato kac km kullanılır peki sizce?

diş derinliği 4 mm ise at çöpe aydın çünkü lazım olduğunda cevap vermeyecektir fren yada çekişe... ama genel olarak performans lastikleri çeker dingilde 40 bin km kullanıldıktan sonra performanslarını kaybederler... ömürleri devam eder belki ama yine yazıyorum lastikte ömür sasdece ticari esnaf taksici minibüsçü için önemlidir, binek araç sahipleri helede spor arac sahipleri için önce emniyet sonra performans olmalıdır... özelliklede ıslak performans güvenliğide kapsayacaktır.. e diş derinliği azaldıkça ıslak performansta doğal olarak negatif olacağından 4 mm yada 40 bin km si dolan lastikler ile sadece istanbulpark ta kuru zeminde lastiğin ısındığı ve diş derinliğinin önemli olmadığı slick lastik etkisi ile turlar atılmalıdır.. zaten piste çıkan arkadaşların birçoğu yıpranmış lastiklerle bunu yapmaktadırlar... yoksa trafikte güvenlik çok önemlidir...

Çevrimdışı tancoskun

• Ordered (Yeni Üye)
  • Yer: ANKARA
« Yanıtla #27 : 09 Aralık 2014, 16:01:02 »
 Kardeşim diğer arkadaşların da söylediği gibi Raf Ömrü Denen bişey EVET var. Yaklaşık 18 yıldır racing motor kullanıyorum. Zevk için de sicirocco. Bu nedenle lastiğin ne olduğunu ve bi insanın hayatını nasıl kurtardığını ii bilirim.

Lastik üzerinde (dış yanak) gördüğün 1424  ifadesi 2014 yılının 24. haftası üretildiğini ifade eder. Bir yılda 52 hafta olduğundan 14...57'den fazla bir rakam olamaz.  Ortalama bir lastiğin raf ömrü 5 yıldır.  Bu süre içinde lastiğin hamuru sertleşir  ve fren mesafen her geçen yıl biraz daha artar. 

Ben aracıma yeni Dunlop Le-mans SERİSİ BİR lastik taktım geçen ay.  2013 yılına ait.  (1328  yazıyor yanında. Yani 2013 yılının 28. haftası üretilmiş.Bu benim için kabul edelebilir bir süre çünkü ben bir takım lastiği zaten
 yıldan fazla kullanmam. Yılda 10000 km. bile yapamadığım halde.

Umarım açıklamalarım faydalı olmuştur.  Kazasız sürüşler.....