Konu: Gümrük Genel Tebliği 2011-Hızlı Kargo Şirketleri ile ilgili  (Okunma sayısı 7323 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı barisy

• Transport
  • Yer: İzmir
« : 28 Ocak 2011, 23:27:18 »
Arkadaşlar bu yıl itibariyle Gümrük kanununa göre, Hızlı kargo şirketleri ( DHL -Fedex -TNT - UPS gibi ) ticari mahiyet arz etmeyen eşyaların gümrük prosedürünü şahıslar adına gerçekleştirebilecektir. Aşağıda DHL nin bu konudaki açıklamasını bulabilirsiniz.

31 Ocak 2011 tarihi itibari ile geçerli olacak ve hızlı kargo taşımacılığını etkileyecek Yeni Gümrük Genel Tebliğine dair sizleri bilgilendirmek isteriz. Bu yeni tebliğ ile; 150 € -1500 € arasında değere sahip, 30 kiloyu geçmeyen ve ticari olmayan gönderilerinizin gümrük işlemlerini DHL sizler adına yapabilecek. Konuya dair detaylı bilgileri aşağıdaki bulabilirsiniz:
28/01/2010 tarihli ve 27476 sayılı resmi gazetede yayınlanan Gümrük Genel Tebliği’ne (Posta ve Hızlı Kargo Taşımacılığı Seri No:1) istinaden, Gümrük Müsteşarlığı hızlı kargo taşımacılığı yapan şirketlere gümrük beyanı dahil tüm gümrük işlemlerini dolaylı temsil yoluyla takip etme yetkisini vermiştir.
Bu yeni tebliğe istinaden gönderiler 4 ayrı kategoride sınıflandırılacak olup;
1. kategoride dokümanlar,
2. kategoride 150 EUR altında değere sahip ve ticari olmayan gönderiler,
3. kategoride 150-1500 EUR arasında değere sahip, 30 kg altı ve ticari olmayan gönderiler,
4. kategoride ise 1500 EUR değer üzerinde ve/ veya 30 kg üzeri, kısıtlamalı, ticari olan gönderiler yer alacaktır.
Kategori 1 ve 2’de yeralan gönderileriniz için gümrüğe ön bir beyanname verilecek olup, ilgili gönderiler gümrüğün risk yönetimi sisteminden gelecek cevaba göre dağıtıma çıkabilecektir. Bu yeni sürecin, operasyonel işleyişimize etki edebileceğini önemle belirtmek isteriz.
Kategori 3 de yer alan ithalat gönderilerinizin gümrük çekim işlemleri “Operator” olarak adlandırılan taşıyıcı firmalar tarafından yapılabilecektir. Kategori 4’de yer alan gönderilerin çekiminin, önceki düzende olduğu gibi, gümrük müşavirlik firmaları tarafından takip edilmesi gerekmektedir.
150-1500 EUR değerleri arasında olan ve 30 kg altı gönderilerinizle ilgili olarak, gümrüklü gönderi ihbarı elinize geçtikten sonra, çekim sürecini başlatabilmek için 444 00 40 numaralı telefondan Müşteri Hizmetlerimizle irtibata geçmenizi rica ederiz. İthalat gönderinizin Gümrük Müdürlüğünün belirlediği kriterlere uygun olması halinde, DHL ile çekilebilmesi için tarafınıza bir yetkilendirme metni iletilecek ve bunun doldurularak tarafımıza yollanması yeterli olacaktır. Vekaletname vermenize gerek olmayacaktır. Bu işlemlerin takibi sırasında 150 TL terminal hizmeti ücreti, ilk 2 gün için 25 € Ardiye ve gönderinin geldiği ülkeye bağlı olarak (AB ülkesi ise %18, AB dışı ülkelerde %20) maktu vergisi oluşacaktır.
Gönderilerinizin gümrük çekim işlemlerinin zamanında gerçekleşebilmesi için faturada eksiksiz olması gereken şu bilgiler önem arz etmektedir:
· Eşya tanımının tam ve detaylı olması,
· İçeriğe dair doğru değerin belirtilmiş olması,
· Eşyanın ticari olmadığını belirten ibarenin bulunması,
· GTIP numarasının tercihen faturada belirtilmiş olması.
3.kategoride yer alan gönderilerinizin, birebir talimat beklenmeksizin operatör tarafından çekimini talep etmeniz halinde yetkilendirme metnindeki “genel talimat” kutucuğunu işaretlemeniz gerekmektedir. Böylelikle, Gümrük Müdürlüğünün belirlediği kriterler doğrultusunda, 3. kategoride çekilmesi uygun olan gönderileriniz için otomatik olarak gümrük işlemleri başlatılacaktır.
Tebliğ’in ihracat süreciyle ilgili gelişmeler ayrıca paylaşılacaktır.
Bununla birlikte, kanunun öngördüğü, operatörlere verilecek yetkilendirme henüz tarafımıza yapılmadığından, belirttiğimiz tarihte bir değişiklik olması halinde sizlere bilgi verilecektir.
Her türlü sorunuz için bizimle irtibat halinde olabilirsiniz.
Saygılarımızla,

Şahsi fikrime gelince,
Genel hatları ile aslında zaten var olan bir uygulamada sadece vekalet verme zorunluluğunu ortadan kaldırarak talimat ile iş yapma şekline dönüştürüldü. Daha önce de 1500 eur a kadar ticari olmayan ürünlerde %20 matbu vergi vardı.

Pek birşeyi değiştireceğini sanmıyorum , sonuçta yine gümrük gözetimi altında bulunan uygulama ve "ticari olmayan eşya" tanımı memurlar tarafından yorumlanacaktır. Bir taraftan güzel bir uygulama olduğunu düşünüyorum çünkü bu tip bir mevzuatın varlık sebebi gerçek anlamda ticari mahiyeti olmayan ufak hediyelerin gümrük mevzuatına takılmaksızın şahıslara ulaşabilmesi. Kimse yurtdışındaki bir arkadaşı 50 eur luk bir hediye gönderdiğinde gümrükle uğraşmak istemez.

Öte yandan bir gümrük müşaviri olarak bu mevzuatın suistimale ve kayıt dışı ekonomiye çanak tuttuğunu düşünüyorum ( B.k.z gitti gidiyorda satılan parfümler, elektronik ürünler , saatler , vs vs )

320d sportplus

Çevrimdışı aydincondur

• Scirocco Gurusu
  • Yer: istanbul/Ortaköy-Aydın/Germencik
    • ÇONDUR TEKSTİL
« Yanıtla #1 : 29 Ocak 2011, 04:12:13 »
o zaman ben ebayden saat alsam %20 sini ödeyip misal 1000 dolarlık  bir saat aldım 1200 dolara Türkiye'ye getirebliyorm yan değilmi ?
Ağlayan gözlerim tuzu yok dilimde , kanayan şu yaramın adı yok bilimde...

Çevrimdışı barisy

• Transport
« Yanıtla #2 : 29 Ocak 2011, 14:22:56 »
aynen aydınım. , hatta saatler zaten takılmıyor direk adresine geliyor , bir çok saati de 1000 usd beyan etmiyor yurt dışındakiler, 80-90 yazıyorlar her ne kadar illegal olsa dahi.
320d sportplus

Çevrimdışı aydincondur

• Scirocco Gurusu
    • ÇONDUR TEKSTİL
« Yanıtla #3 : 29 Ocak 2011, 15:08:04 »
hadi be iyimiş o zaman ebayden saat satın almak mantıklı yani . ben şu ebay olaynı iyice bir araştırayım bakayım

Çevrimdışı Celal Carhoglu

• Harbour
  • Yer: Ankara
  • herseyi bilen adam bay "C"
« Yanıtla #4 : 29 Ocak 2011, 17:32:26 »
aydin siapris wermeye karar werirsen onden bana haber lutfen:)

bnde ne zamandir bi tag heuer alayim diyordum ama tuzlu geliyordu:)

simdi 1000$+%20 ile 3 tane alirim :)
izmir bebesi olduuuuu =)

Çevrimdışı aydincondur

• Scirocco Gurusu
    • ÇONDUR TEKSTİL
« Yanıtla #5 : 29 Ocak 2011, 17:40:32 »
aydin siapris wermeye karar werirsen onden bana haber lutfen:)

bnde ne zamandir bi tag heuer alayim diyordum ama tuzlu geliyordu:)

simdi 1000$+%20 ile 3 tane alirim :)

tamamdır abicim sipariş verirken sanada haber vereceğim

• Harbour
« Yanıtla #6 : 29 Ocak 2011, 17:51:00 »
abi ben simdi kontrol ettimde, kafam allak bullak oldu :)

oyuzden sizlere danismak istedim:)

benm begendigim saat biraz pahali idi:) internette 3500$ ciwari rakama satiliyordu :) turkiyedeki fiyatini solememe gerek yok:)

smdi bu yeni yonetmelik le bearber, su buldugum kampanyadan yararlanma sansim olurmu?

ona gore 2 tane alacagim cnk :)

TAG Heuer Carrera Mens Chronograph Brown Day & Date Automatic Watch
ve
TAG Heuer Carrera Mens Chronograph Black Jeff Gordon Watch

kahve olan bu linkte 490$
http://www.tagheuer-watches.com/tag-heuer-carrera-mens-chronograph-brown-day-date-automatic-watch-p-283.html
siyah olanda 440$
http://www.tagheuer-watches.com/tag-heuer-carrera-mens-chronograph-black-jeff-gordon-watch-p-287.html

fiyatlar resmi web sitesi diye merak uyandirmadi:) yoksa ciddi ucuz:)

yani simdi ben bu iki saati alsam, toplamda 1000$ yatiricam we sonra gumrukte 200$ daha yatircam we ewime mi gelcek?

bu konuda yardim pls:)

we baris dostum cevabin evet ise, nasil bir yol izlemem gerek? ayri ayri siparis? ikisi 1 arada siparis? ankaradayim ama istanbuldan biri adina siparis vs vs?

kisacasi her turlu destegine ihtiyacim war su an:)
izmir bebesi olduuuuu =)

• Harbour
izmir bebesi olduuuuu =)

Çevrimdışı Alihan

• Transport
« Yanıtla #8 : 29 Ocak 2011, 19:03:16 »
Celal abi site resmi web sitesi değil. Resmi web sitesi bu;

http://www.tagheuer.com/index.lbl

Zaten senin gönderdiğin sitede FAQ bölümüne bakarsan, ürünlerinin orjinal olduğunu ama Tag Heuer'in izinli satıcıları olmadıklarını belirtmişler.

Fiyatlar çok ucuz geldi, Tag Heuer'in dünyanın hiç bir yerinde bu kadar ucuz olması imkansız, Türkiye ile farkedeceği çok az bir rakamdır. Bu tarz kendini kanıtlamış çok büyük markalar her yerde aynı fiyat politikasını izlerler. Benim de bu sıralar Tag alma gibi bir düşüncem olduğu için ben de yakından takip ediyorum fiyatları ve modelleri. :)

Çevrimdışı aydincondur

• Scirocco Gurusu
    • ÇONDUR TEKSTİL
« Yanıtla #9 : 29 Ocak 2011, 19:08:51 »
tag heuer scirocco diye bir model çıkarsın direk alırım :) şaka bir yanada gayet güzelmiş . saatler.

Çevrimdışı LVN 97

• Int.Transfer
« Yanıtla #10 : 29 Ocak 2011, 19:32:20 »
gümrük olayo çok iyi olmuş bu arada gerçekten saatler güzel =)

Çevrimdışı barisy

• Transport
« Yanıtla #11 : 29 Ocak 2011, 20:39:00 »
Yukarıdaki konu yazı hızlı kargo şirketleri ile yapılacak transferler için geçerli.  Eğer saat parfüm gibi ürün alacaksanız posta tercih edin , direk adresinize alırsınız. Fakat 3-5 bin usd lik mal alırsanız zaten tebliğ hükümleri dışına çıkmış oluyorsunuz . daha uygun fiyatlı olmalı alacağınız ürünler .:)
320d sportplus

• Harbour
« Yanıtla #12 : 29 Ocak 2011, 20:45:39 »
oy oy ben siparis geciyorum direk ozmn:)

3000$ saati 450$ a siparis wericem:) ustune bide adamlara faturayi 40$ kesin dersem ayip olur sanki :)
izmir bebesi olduuuuu =)

Çevrimdışı barisy

• Transport
« Yanıtla #13 : 29 Ocak 2011, 20:49:11 »
şahıstan şahısa gönderi olması önemli.
320d sportplus

uFuK

• Ziyaretçi
« Yanıtla #14 : 29 Ocak 2011, 20:52:04 »
konuyla direk olarak alakalı değil ama, uluslararası ticaret & gümrük mevzuları beni daraltıyor. o yüzden ben de bu tür meseleleri uluslararası bağlantılarım sayesinde çözüyorum.
 8)     :P     
sonuç olarak benim sagittalar haftaya geliyor büyük ihtimalle, işi kolay yoldan çözdüm sayılır. pazartesi almanyadaki eski bir öğrencime kargo parasıyla beraber jant ücretini de havale geçicem. o da bana kişisel kargo olarak gönderecek.
 :alkis          :elsalla       :)